Będą służyć rowerzystom, gdy trzeba podpompować rower, wymienić przebitą oponę lub usunąć drobne usterki – w Brwinowie, Kaniach, Otrębusach, Parzniewie i Żółwinie pojawiły się kolejne samoobsługowe stacje napraw rowerów.

Oddanie do użytku siedmiu samoobsługowych stacji napraw rowerów wpisuje się w działania mające na celu rozwój infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej. Gmina Brwinów pozyskała na ten cel dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w wysokości do 31 tys. zł (63,63% kosztów kwalifikowalnych). Wniosek przygotowany przez Zespół ds. Funduszy Zewnętrznych i złożony w naborze prowadzonym przez Lokalną Grupę Działania „Zielone Sąsiedztwo” zaowocował w tym roku podpisaniem w Urzędzie Marszałkowskim umowy o przyznaniu pomocy finansowej i szybką realizacją zadania przez Referat Inwestycji i Remontów.

 

Nowe stacje stanęły w miejscach często uczęszczanych przez rowerzystów – w parku miejskim w Brwinowie oraz na początku ścieżki rowerowej w Parzniewie (przy wejściu na plac zabaw przy ul. Rzecznej), a także przy wszystkich gminnych szkołach, gdzie korzystać z nich będą w nowym roku szkolnym uczniowie dojeżdżający na zajęcia swoimi jednośladami. Jedna ze stacji została też umieszczona w okolicach przystanku WKD Kanie Helenowskie.

 

Standardowym wyposażeniem stacji jest pompka z adapterem do różnych zaworów oraz zestaw narzędzi: wkrętak krzyżowy, wkrętak płaski, wkrętak TORX T25, klucz nastawny, klucze płaskie, zestaw imbusów, łyżki do opon, szczypce płaskie i klucze nasadowe do deskorolki. Podczas naprawy można umieścić swój rower na wspornikach. Ze stacji można też skorzystać do naprawy deskorolki oraz pompowania kół wózków dziecięcych oraz inwalidzkich. Na każdej stacji została umieszczona mapka najbliższej okolicy, która pozwala na orientację w terenie, a w części opisowej odsyła też do kolejnych stacji, których w tym roku na terenie gminy Brwinów będzie już łącznie jedenaście.

 

Łączny koszt realizacji projektu „Dostawa i montażu siedmiu samoobsługowych stacji napraw rowerów” wyniósł 38 372 zł.

DSC0272v
DSC0269v
stacjaSP1