Fotoplastykon to nowa atrakcja na mapie, która na stałe zagości na brwinowskim Rynku.

W ubiegłym roku zdjęcia dawnego Brwinowa prezentowane w fotoplastykonie cieszyły się dużym powodzeniem. Mieszkańcy chętnie zaglądali przez wizjer urządzenia, aby obejrzeć pogrupowane tematycznie fotografie i porównać, jak zmieniło się ich miasto, a także poznać jego historię. Od tego roku fotoplastykon na stałe zagości w przestrzeni Brwinowa. Do 5 września będzie można obejrzeć trójwymiarowe fotografie Brwinowa z lat 1914-1980, a także archiwalne wizerunki jego mieszkańców m.in. Stanisława Kowalewskiego – autora powieści i opowiadań i książek dla dzieci oraz scenariuszy filmowych. Po tym czasie zdjęcia prezentowane w fotoplastykonie będą cyklicznie wymieniane na inne, a kolejne wystawy będą tematycznie związane z Brwinowem.

Galeria archiwalnych fotografii przybliża historię miasta najmłodszym pokoleniom. Starszym daje możliwość przypomnienia sobie miejsc i osób, a niekiedy anegdot z nimi związanych. Pozwala przenieść się przeszłość nawet o kilkadziesiąt lat i zobaczyć, jak wiele się zmieniło. Fotoplastykon to ciekawy sposób na zobaczenie fragmentu historii i zachęta, aby bardziej zagłębić się w dzieje Brwinowa i poznać sylwetki osób, które w nim żyły, a nierzadko zostawiły ślad w literaturze, sztuce czy kinematografii.

Fotoplastykon został przygotowany przez Fundację Koncept Kultura we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury. Fundacja Koncept Kultura od wielu lat tworzy projekty związane z historią, literaturą i sztuką, a także nowoczesnymi technologiami i formami przekazu. Archiwalne fotografie Brwinowa z lat 1914-1980 w prezentowanej obecnie na wystawie udostępniła Pani Maria Prosnak-Tyszka.

DSC0488
DSC0489
DSC0510