Mieszkańcy gminy Brwinów uczcili 98. rocznicę Bitwy Warszawskiej. W programie tegorocznych obchodów były oficjalne uroczystości przed Pomnikiem Niepodległości, otwarcie fotoplastykonu, koncert w dworku Zagroda, a także pokonkursowa wystawa projektów muralu, jaki ma powstać na budynku OSP w Brwinowie.

 

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Floriana. Homilię przypominającą o dbaniu o pamięć historyczną wygłosił proboszcz ks. Maciej Kurzawa. Następnie goście i mieszkańcy udali się przed Pomnik Niepodległości. Burmistrz Arkadiusz Kosiński przywitał wszystkich zgromadzonych, a swoje przemówienie poświęcił brwinowskim księżom, którzy od kilkuset lat wiernie służyli ludziom, organizując szkoły parafialne czy budując i prowadząc szpitale. Wspomniał m.in. proboszczów m.in. ks. Franciszka Kawieckiego, ks. Jana Durkę, a także obecnego proboszcza, podkreślając ich zaangażowanie w życie lokalnej społeczności.

Po przemówieniu, przed Pomnikiem Niepodległości kwiaty kolejno złożyli: przedstawiciele gminy Brwinów i Honorowi Obywatele, delegacja szkół z terenu gminy Brwinów reprezentowana przez Szkołę Podstawową nr 1 w Brwinowie, delegacja Gminnego Ośrodka Kultury, Biblioteki Publicznej im. Wacława Wernera, Brwinowskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa, brwinowskiego koła Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, przedstawiciele Stowarzyszenia Projekt Brwinów, a także komitetu Prawa i Sprawiedliwości w Brwinowie.

Kolejnym punktem uroczystości było oficjalne otwarcie fotoplastykonu. Głos zabrała Anna Osiadacz – prezes fundacji Koncept Kultura – która opowiedziała o fotoplastykonie i wraz z Zygmuntem Fitem – członkiem zarządu fundacji – przekazała burmistrzowi Arkadiuszowi Kosińskiemu symboliczne klucze i herb gminy Brwinów. W fotoplastykonie do 5 września br. będzie można obejrzeć fotografie Brwinowa z lat 1914-1980.

Po południu w parku obok zabytkowego dworku Zagroda odbyła się potańcówka retro. Można było posłuchać m.in. utworów popularnych w Polsce w latach 20. i 30. XX w. Zabrzmiały tanga, fokstroty i walce, które na żywo zagrała orkiestra Maćka Kierzkowskiego. Organizatorem koncertu była Fundacja Akademia Profil, która otrzymała na ten cel dotację w ramach wspierania przez gminę Brwinów działalności pożytku publicznego.

Chętni mogli zobaczyć wystawę wszystkich prac, które wpłynęły na konkurs projektu muralu na budynku OSP Brwinów.

DSC0402
DSC0409
DSC0425
DSC0427
DSC0435-2
DSC0437
DSC0439
DSC0443
DSC0445
DSC0448

DSC0516
DSC0528
DSC0566
DSC0584