1 sierpnia 2018 r. punktualnie o godzinie 17.00 w Brwinowie rozbrzmiał dźwięk syren alarmowych. Zgromadzeni na placu im. Jana Pawła II mieszkańcy i goście uczcili 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Przybyłych na uroczystości gości powitał burmistrz Arkadiusz Kosiński:
– Dzisiaj, w tym szczególnym dniu, cieszę się, że tak licznie oddajemy hołd wszystkim naszym ojcom, dziadkom, pradziadkom i dziękuję za to, że jesteście z nami. Dzisiaj, w czasach pokoju, łatwiej jest dbać o nasze otoczenie. Bardzo dziękuję, że mimo skwaru potrafiliście wyjść z domu, by oddać hołd naszym przodkom.
Po przemówieniu, przed pomnikiem Armii Krajowej na brwinowskim Rynku hołd powstańcom oddali: władze gminy - burmistrz Arkadiusz Kosiński, przewodniczący rady miejskiej Sławomir Rakowiecki, radni oraz przedstawiciel środowisk kombatanckich Waldemar Kruszyński.
Biało-czerwone kwiaty złożyły delegacje Gminnego Ośrodka Kultury, biblioteki, Brwinowskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Spółki Wodnej, przedstawiciele organizacji pozarządowych: Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, Stowarzyszenia Projekt Brwinów oraz komitet Prawa i Sprawiedliwości i posłanka Platformy Obywatelskiej Kinga Gajewska.

Upał nie zniechęcił mieszkańców do pozostania dłużej i wysłuchania repertuaru pieśni powstańczych. Artyści związani z Orkiestrą Warszawy zaprezentowali znane i lubiane piosenki: „Warszawianka 1831”, „Modlitwa Armii Krajowej”, „Pałacyk Michla” czy „Warszawskie Dzieci”. Najmłodsi podczas koncertu chłodzili się przy kurtynie wodnej uruchomionej na rynku na czas upałów.
Organizatorem koncertu była Fundacja Akademia Profil, która otrzymała na ten cel dotację w ramach wspierania przez gminę Brwinów działalności pożytku publicznego.

O godz. 18.00 w kościele pw. św. Floriana w asyście pocztów sztandarowych została odprawiona msza św. w intencji poległych w walce o wolność.

Wieczór w brwinowskim parku także upłynął na wspominaniu wydarzeń z Powstania Warszawskiego: można było zobaczyć wystawę pt. „PASTa na starych fotografiach” oraz film dokumentalny o budynku Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej (PAST). Oba wydarzenia zostały przygotowane przez Stowarzyszenie Projekt Brwinów we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Muzeum II Wojny Światowej oraz firmą Ericsson.

1sierpnia2018001
1sierpnia2018002
1sierpnia2018003
1sierpnia2018004
1sierpnia2018005
1sierpnia2018006
1sierpnia2018007
1sierpnia2018008
1sierpnia2018009
1sierpnia2018010