Przedszkole przy ul. Piłsudskiego bierze udział w akcji społecznej #WarszawaOddycha. Zostało wyposażone w miernik zanieczyszczenia powietrza oraz oczyszczacz powietrza.

Akcja #WarszawaOddycha ma na celu zwiększenie świadomości na temat zanieczyszczenia powietrza. Firmy Airly i Blaupunkt wybrały 20 przedszkoli z Warszawy i okolic, które wyposażyły w czujniki smogu i oczyszczacze powietrza oraz przeprowadziły zajęcia edukacyjne z dziećmi na temat powietrza.

- Pierwszym krokiem do zmian jest zwiększenie społecznej świadomości na temat jakości powietrza oraz natychmiastowe działanie. Czujniki smogu umieszczone przy przedszkolach pozwolą opiekunom dzieci na sprawdzanie stanu powietrza. Dzięki platformie monitorującej zanieczyszczenia powietrza będzie można wybrać najlepszą porę na spacer z dziećmi i w ten sam sposób ochronić przedszkolaków przed szkodliwym działaniem smogu. Oczyszczacze powietrza zadbają, aby w czasie kiedy za oknami przedszkoli będzie unosił się smog, dzieci przebywały w czystym i dobrym dla ich zdrowia powietrzu. Podczas akcji w przedszkolach na terenie Warszawy oraz w sąsiadujących gminach odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci, budujące świadomość na temat zanieczyszczeń i uczące nawyku dbania o środowisko naturalne – mówią organizatorzy akcji.
Zajęcia edukacyjne odbyły się w środę 25 października 2017 r. Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą na temat ochrony środowiska. Z uwagą słuchały i chętnie odpowiadały na zadawane pytania.
W sezonie grzewczym odczuwalne jest zanieczyszczenie powietrza spowodowane jest m.in. używaniem opału niskiej jakości. Dzięki czujnikowi zamontowanemu w przedszkolu można śledzić na bieżąco wyniki pomiarów. Deklarowana ze strony producenta dokładność urządzenia to zasięg ok. 1 km². Wyniki można śledzić na bieżąco na stronie map.airly.eu.

Na ostatniej sesji Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął uchwałę antysmogową dla Mazowsza.