W gminnych placówkach oświatowych rozpoczął się cykl jesiennych zajęć ekologicznych prowadzonych przez firmę Kosmepol Sp. z o.o. Fabryka L’Oréal POLSKA. Na pierwszych eko-lekcjach w SP nr 2 w Brwinowie uczniowie dowiedzieli się, jak właściwie segregować śmieci i racjonalnie gospodarować odpadami. 

Podczas przeprowadzonych zajęć uczniowie mieli za zadanie dokonać właściwej segregacji śmieci w podziale na odpady zmieszane, biodegradowalne, inne, zielone, niebezpieczne surowce wtórne czy zużyty sprzęt elektryczny. Zadanie wcale nie było takie proste. Nie wszyscy wiedzieli, że zatłuszczone opakowanie po maśle nie jest zaliczane do surowców wtórnych, tylko do odpadów zmieszanych, a przeterminowanych leków nie wolno wyrzucać do śmieci, tylko do specjalnie przeznaczonych do tego pojemników w aptekach.
Spore zainteresowanie wzbudziły terminy rozkładania się odpadów i poświęcone temu zadanie. Okazało się, że zużyta reklamówka rozkłada się w środowisku około 300 lat.
Zaprezentowany podczas zajęć film o zakładach L’oréal pokazał, że fabryka kosmetyków produkuje aż 23 grupy odpadów, które są 100 w procentach odzyskiwane. Produkuje się z nich np. na plastik czy płyn do spryskiwaczy. Dzieci były zaskoczone informacją, że każdy Polak wytwarza miesięcznie 22, a rocznie 270 kg śmieci. Padały pomysły, co robić, by zmniejszyć produkcję śmieci przez ludzi: używać śniadaniówek zamiast „foliówek”, plastikowe butelki zamieniać na wymienialne szklane, zakładać kompostowniki w ogródkach. Okazało się, że odpadom można dać drugie życie.

Organizowane zajęcia to efekt współpracy Urzędu Gminy Brwinów i firmy Kosmepol, która na terenie gminy Brwinów ma swoją fabrykę. 25 września przeprowadzono trzy lekcje ekologiczne w SP nr 2, w październiku z zajęć skorzystają uczniowie ze szkoły w Żółwinie, a w listopadzie fabrykę L’oréal odwiedzą uczniowie brwinowskiego liceum.

Realizując zagadnienia z dziedziny ekologii, ważne jest, aby uwrażliwić dzieci na problemy ekologiczne i wyrobić w nich nawyki właściwego postępowania z poszczególnymi rodzajami odpadów, uczyć ekologicznego trybu życia we własnym domu oraz uzmysławiać, że jesteśmy nierozerwalnie związani z przyrodą.