W sobotę 23 września na terenie gminy Brwinów zostanie przeprowadzona mobilna zbiórka elektroodpadów. W zamian za zużyty sprzęt będzie można otrzymać sadzonki roślin. Wyznaczono cztery punkty odbioru elektroodpadów: w Brwinowie, Otrębusach, Mosznie i Żółwinie.

Tego typu akcje ekologiczne organizowane przez Referat Gospodarki Komunalnej Gminy Brwinów przeprowadzane będą cztery razy w roku:  w marcu, czerwcu, we wrześniu i w grudniu. Za przywiezienie sprzętu w wyznaczone miejsca mieszkańcy otrzymają symboliczną roślinkę. To doskonała okazja, by pozbyć się zużytego sprzętu, baterii, świetlówek czy starego radia, a przy tym zrobić coś pożytecznego dla środowiska.

Punkty zbiórki:

  • Moszna Wieś teren OSP w godz. 9.00-10.30
  • Brwinów obok urzędu przy ul. Grodziskiej 14 (dawny teren Drzewotechniki) w godz. 10:45-12.15
  • Otrębusy przed SP w Otrębusach w godz. 12.30-14.00
  • Żółwin teren OSP w godz. 14.15-15.45

 

Poza organizowaną sobotnią zbiórką istnieją obecnie cztery sposoby pozbycia się zużytego sprzętu:

  • w przypadku większych elektroodpadów (np. lodówki, pralki czy telewizora) należy zgłosić się do Referatu Gospodarki Komunalnej pod nr tel. 22 738 25 91, na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub osobiście na ul. Kościuszki 4A w Brwinowie w pok. 10, podać adres oraz numer telefonu i poczekać na kontakt od firmy REMONDIS ELEKTRORECYCLING z Błonia, która odbierze od nas sprzęt. Przy okazji oddawania dużego sprzętu będzie możliwość przekazania również mniejszego.
  • w przypadku mniejszych sprzętów takich jak suszarka, laptop czy też drukarka – można wrzucić je do pojemników ustawionych na korytarzach Urzędów Gminy Brwinów: przy ul. Kościuszki 4A oraz przy ul. Grodziskiej 12.
  • dostarczyć samodzielnie sprzęt elektryczny i elektroniczny niezależnie od rozmiaru do całodobowego punktu odbioru do REMONDIS ELEKTRORECYCLING przy ul. Ekologicznej 2 w Błoniu.
  • dostarczyć odpady do jednego z czterech punktów zbiórek na terenie gminy organizowanych cztery razy w roku w marcu, czerwcu, we wrześniu i w grudniu. Mieszkańcy będą informowani o dokładnych terminach i miejscach przeprowadzenia akcji.

 

Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym urządzenia, których działanie uzależnione jest od dopływu prądu elektrycznego lub od obecności pól elektromagnetycznych, poddawane są obowiązkowi zbierania, odzysku i recyklingu. Oznacza to, że wszystkie pralki, zmywarki, chłodziarko-zamrażarki, urządzenia klimatyzacyjne, mikrofalówki, odkurzacze, żelazka, tostery, a nawet świetlówki kompaktowe, po okresie użytkowania nie mogą zostać tak po prostu wyrzucone do śmieci. Powinny trafić do punktów odbioru odpadów elektrycznych, gdzie zostaną poddane procesowi recyklingu lub unieszkodliwiania.