Mieszkańcy gminy Brwinów uczcili 97 rocznicę Bitwy Warszawskiej. W programie tegorocznych obchodów były oficjalne uroczystości przed Pomnikiem Niepodległości oraz radosne świętowanie przy melodiach lat 20. i 30.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny o godz. 10.30 w kościele pw. św. Floriana. Ksiądz kanonik Maciej Kurzawa w swojej homilii podkreślił ogromną rolę pamięci. Następnie zgromadzeni udali się przed Pomnik Niepodległości. Zastępca burmistrza Sławomir Walendowski przywitał wszystkich zgromadzonych i podkreślił, że „w chwilach refleksji poszukujemy autorytetów, bohaterów, ludzi honoru, a w życiu bywa tak, że ci ludzie żyją i mieszkają wśród nas. (…) dziś mam zaszczyt stać obok Pana pułkownika Waldemara Kruszyńskiego i Pana porucznika Stanisława Rumianka. To właśnie nasi bohaterowie – ludzie honoru i weterani walki o niepodległość”.

Następnie głos zabrał pułkownik Waldemar Kruszyński:

„Poproszono nas Kombatantów, Weteranów, abyśmy w dniu tego święta zwrócili się do Państwa, a jako byli żołnierze Armii Krajowej, byli Powstańcy Warszawscy, byli partyzanci (…)”.

Pułkownik Kruszyński zakończył swoje przemówienie bardzo w ważnymi słowami:

„Kończąc moje wystąpienie, chciałbym skierować do wszystkich dorosłych przesłanie:

- dbajcie o naszą młodzież, bo jest ona przyszłością narodu,

- wychowujcie ją w patriotyzmie i szacunku dla innych,

- stawiajcie na ich mądrość, że wybiorą właściwą drogę, a na pewno się nie zawiedziecie – i Wy, i My”.

 

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości. Kwiaty złożyli kolejno: kombatanci wraz z przedstawicielami władz gminy Brwinów, delegacja Gminnego Ośrodka Kultury, Biblioteki Publicznej im. Wacława Wernera, Brwinowskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Spółki Wodnej Brwinów, Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa oraz brwinowskiego koła Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Po południu w Dworku Zagroda odbyły się warsztaty tańca oraz potańcówka z muzyką na żywo w klimacie lat 20. i 30. Organizacja imprezy z okazji 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej została zrealizowana przez Fundację Akademia Profil w ramach wspierania przez gminę Brwinów działalności pożytku publicznego.