Do 30 listopada 2016 r. potrwa przygotowanie paczek w ramach tegorocznej akcji „Paczka dla kombatanta ze Lwowa” organizowanej przez obwód warszawski Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz młodzież z brwinowskich szkół.

 

Do udziału w akcji zachęca ppłk Waldemar Kruszyński – inicjator i koordynator akcji:

Już od dziewięciu lat obwód warszawski Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, kombatanckiej organizacji podziemia niepodległościowego z okresu II konspiracji i przedstawiciele współpracujących z nią szkół organizują przed świętami Bożego Narodzenia akcję „Paczka dla kombatanta ze Lwowa oraz Polaków z obwodu lwowskiego”.

Akcja polega na zbiórce pieniędzy i przygotowaniu jednakowych paczek żywnościowych, przewiezieniu ich do Lwowa, a tam przekazaniu kombatantom i ich rodzinom. Pieniądze i paczki przewożą wychowawcy szkół, przedstawiciele młodzieży, Zrzeszenia WiN we współpracy z Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz konsulatem polskim we Lwowie.

Kresowym Polakom potrzebna jest nasza pomoc, zwłaszcza dzisiaj, kiedy trudna sytuacja międzynarodowa pogorszyła warunki życia na Ukrainie. Pomocy potrzebują szczególnie ludzie w podeszłym wieku i chorzy. Ofiarność, jaką możemy się wykazać, nie jest dla nas zbytnim obciążeniem, a dla kombatantów, ich rodzin i coraz mniejszej tamtejszej Polonii, jest materialnym świadectwem, że Polska o nich pamięta!

Pomoc dla kombatantów i Polonii ze Lwowa, Stryja, Drohobycza i Borysławia prowadzona jest w Brwinowie przez Zespół Szkól nr 1 oraz Zespół szkół Ogólnokształcących. Zbierane są produkty żywnościowe oraz pieniądze. – Dobrze byłoby dołączyć opłatek i życzenia świąteczne z podpisami ofiarodawców – zachęcają organizatorzy. Paczki przygotowywane są do 30 listopada.

Zebrane artykuły żywnościowe zostaną spakowane w jednakowe pudełka o wym. 30x30x30 cm. Zawartość przykładowej paczki:

 - 1 kg ryżu

 - 1 kg kaszy

 - 1 kg mąki

 - 1 kg cukru

 - 1l oleju kujawskiego 

 - 0,5 kg makaronu

 - 4 konserwy mięsne lub 2 większe (np. szynka)

 - puszka ananasów

 - puszka brzoskwiń

 - kostki rosołowe (np. Knorr)

 - czekolada duża

 - ptasie mleczko

 - ciastka (np. delicje lub jeżyki)

 - kakao

 - kawa rozpuszczalna

 - opakowanie herbaty ( np. w saszetkach)

ewentualnie konserwy rybne.

 

Informacja o akcji [PDF]