11 listopada przypada 98. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym dniu w Brwinowie odbędą się uroczystości upamiętniające ten przełomowy moment w historii kraju.

Obchody rozpoczną się o godz. 10.30 od mszy św. w intencji Ojczyzny, która zostanie odprawiona w kościele pw. św. Floriana w Brwinowie. Następnie wszyscy uczestnicy zgromadzą się przed Pomnikiem Niepodległości, gdzie zostaną złożone wieńce i kwiaty. Podniosły charakter uroczystości podkreślą pieśni patriotyczne w wykonaniu Chóru Wydartych Domom Kur działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Brwinowie. Zgromadzeni wysłuchają m.in. utworu „My, Pierwsza Brygada”, który decyzją Ministra Obrony Narodowej w 2007 r. został uznany Pieśnią Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Po oficjalnych obchodach na brwinowskim rynku już po raz kolejny zagości harcerskie miasteczko, w tym roku pod hasłem „Mamy Niepodległą”. Na uczestników będzie czekać wiele różnorodnych atrakcji m.in.: gra miejska, karaoke patriotyczne, a dla najmłodszych – kręgle, rzut do celu i konkurs plastyczny. Dorośli i dzieci będą mogli spróbować swoich sił i wspólnie postrzelać z replik broni z czasów II wojny światowej na strzelnicy ASG. Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w happeningu pod hasłem „Pokażmy, że jesteśmy dumni z naszych narodowych barw”, podczas którego będzie można m.in. zrobić samodzielnie patriotyczną przypinkę. Swoje przywiązanie do barw narodowych będzie można pokazać, korzystając z malowania twarzy biało-czerwonymi farbkami. Na pamiątkę udziału w uroczystościach będą rozdawane okolicznościowe pocztówki, wykonane przez harcerzy oraz stemplowane na miejscu pieczątką harcerskiej poczty polowej. Atmosferę tak ważnego dla Polaków święta podkreślą też przypinki i biało-czerwone chorągiewki, które będą mogli otrzymać mieszkańcy. W szpitalu polowym harcerze będą uczyli, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy i jak obsługiwać defibrylator. Starsi mieszkańcy będą mogli sprawdzić stan swojego zdrowia, korzystając z bezpłatnego pomiaru ciśnienia krwi i poziomu cukru. W listopadowe popołudnie wszyscy chętni rozgrzeją się pyszną gorącą grochówką, która z pewnością zachwyci smakiem. O harcerskie „menu” zadbają też rodzice harcerzy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Przyjaciół Szczepu, przygotowując pożywne kanapki ze smalcem i ogórkiem, a dla amatorów słodkości – ciasta, a także kawę i herbatę.

Organizator miasteczka harcerskiego – Chorągiew Stołeczna ZHP Hufiec Pruszków – otrzymał dotację w ramach wspierania działalności pożytku publicznego przez gminę Brwinów.

Obchody Święta Niepodległości to doskonała okazja do bliższego poznania dziejów Polski, a także docenienia odzyskanej niepodległości i cieszenia się nią nie tylko w dniu 11 listopada, lecz także w codziennym życiu.