1 sierpnia przy pomniku Armii Krajowej w Brwinowie odbyły się uroczystości związane z 72. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Mieszkańcy gminy Brwinów i goście oddali hołd warszawiakom walczącym o wolność.

Punktualnie o godzinie 17 rozbrzmiał dźwięk syren alarmowych, a przechodnie przystanęli. W ten sposób mieszkańcy gminy Brwinów i goście uczcili pamięć Powstańców. Zastępca burmistrza Sławomir Walendowski przywitał zgromadzonych, a przewodniczący Rady Miejskiej w Brwinowie Sławomir Rakowiecki przedstawił zarys historyczny wydarzeń z sierpnia 1944 roku Głos zabrały też przedstawicielki młodego pokolenia – uczennice gimnazjum, Aleksandra Wdowczyk i Julia Barbachowska, które zaprezentowały wspomnienia powstańców.

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej. Kwiaty złożyli kolejno: kpt. Zdzisław Krawczyk, przedstawiciele władz gminy Brwinów, powiatu pruszkowskiego, ZHP Hufiec Pruszków, Gminnego Ośrodka Kultury, Biblioteki Publicznej im. Wacława Wernera, Brwinowskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Spółki Wodnej Brwinów, TG Sokół, Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa, Stowarzyszenia Projekt Brwinów oraz delegacja Prawa i Sprawiedliwości Komitet Brwinów.

Czas oczekiwania na mszę św. w intencji poległych w walce o wolność wypełniło wspólne śpiewanie pieśni powstańczych. W repertuarze znalazły się szlagiery takie jak „Hej, chłopcy, bagnet na broń”, „Warszawskie dzieci”, „Serce w plecaku”  czy „Pałacyk Michla”. Organizatorem koncertu była Fundacja Akademia Profil, która złożyła w konkursie ofert swoją propozycję oprawy uroczystości i otrzymała dotację z budżetu gminy Brwinów w ramach wspierania działalności pożytku publicznego.

Wieczorem w scenerii parku miejskiego odbył się pokaz filmu dokumentalnego pt. „Powstanie warszawskie 1944. 60 lat później”, którego reżyserem jest Andrzej Sapija. W filmie przedstawiono wspomnienia powstańców i opinie historyków m.in. Normana Daviesa, które pozwoliły w szerszym kontekście spojrzeć na wydarzenia z sierpnia 1944 r. Organizatorem plenerowego pokazu filmu było Stowarzyszenie Projekt Brwinów oraz Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie.