Konkursy z zakresu bezpieczeństwa, festyn z mobilnym miasteczkiem rowerowym oraz spotkanie z Kajetanem Kajetanowiczem, który przypominał o konieczności zapinania pasów - to wydarzenia, które w ostatnim czasie miały miejsce w gminie Brwinów.

 

Edukację z zakresu bezpieczeństwa należy rozpocząć jak najwcześniej w przedszkolach, a także w pierwszym okresie nauki w szkole. Chcąc utrwalić wśród dzieci podstawowe zasady na temat bezpieczeństwa drogowego, niezbędne jest współdziałanie Straży Miejskiej i Policji z nauczycielami oraz rodzicami. Efektem dobrej współpracy był zorganizowany po raz dziewiąty gminny konkurs wiedzy o bezpieczeństwie pod hasłem „Jestem bezpieczny na drodze”. Uczestników ze szkół z gminy Brwinów gościła Marta Szwemin - dyrektor ZS w Żółwinie. Zwyciężyła drużyna z Otrębus.

Relację z imprezy przygotowała Teresa Traczyk, nauczyciel z ZS nr 1 w Brwinowie.

Relacja


ZS nr 1 w Brwinowie był także organizatorem konkursu plastycznego „Bezpieczne Wakacje”.

– W okresie wakacji wśród dzieci i młodzieży dochodzi do wielu tragicznych wypadków wynikających z lekkomyślności, braku odpowiedzialności. Utonięcia, trwałe kalectwa spowodowane skokami do wody, z zabawami w nieodpowiednich miejscach są skutkiem braku umiejętności przewidywania. Poprzez przekaz artystyczny można zwrócić uwagę na ważne zjawiska i sytuacje, jakie mogą pojawić się w codziennym życiu oraz nauczyć właściwego zachowania i prawidłowego postępowania od najmłodszych lat - podkreśla dyrekcja ZS nr 1 w Brwinowie.

Na konkurs, który miał zasięg ponad gminny, wpłynęło aż 521 prac plastycznych z 92 szkół. Jury miało trudny wybór przy wyborze laureatów.

Relację z przebiegu konkursu nadesłała Bożena Muczyńska, nauczyciel z ZS nr 1 w Brwinowie.

Relacja


W parku miejskim w Brwinowie w czwartek 16 czerwca zagościł piknik zorganizowany pod hasłem: „Bezpieczeństwo ważne jest”. Fundacja Orange przy wsparciu Stowarzyszenia Projekt Brwinów i miejscowych wolontariuszy zorganizowała mobilne miasteczko ruchu drogowego oraz wiele innych atrakcji: gry, malowanie buziek oraz konkursy. Impreza cieszyła się dużym powodzeniem i przyciągnęła całe rodziny.

 


Spotkanie z kierowcą rajdowym Kajetanem Kajetanowiczem i atrakcje dla dzieci to elementy akcji o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, którą w piątek 17 czerwca przeprowadzono na stacji paliw MOP Brwinów Północ. Uczestnicy dowiadywali się, jak ważny jest nawyk zapinania pasów bezpieczeństwa w prawidłowy sposób.

- Olbrzymie zainteresowanie kierowców naszą kampanią, pokazuje, że warto pokazać jeszcze większej publiczności nasze działania, a co za tym idzie zwiększyć bezpieczeństwo podróżujących. Mimo niesprzyjającej pogody (rozstawiony przed akcją namiot odfrunął i trzeba było montować go od nowa, nie było elektryczności na stacji) akcja bardzo się udała. Było naprawdę duże zainteresowanie: auta prywatne, autobusy z dziećmi, a nawet bus, który przewoził pracowników sezonowych, bez pasów. Pan Kajetan długo ich uświadamiał, co ryzykują - relacjonuje Agnieszka Gawryś z Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Relacja z imprezy

 

Tego typu akcje mają za zadanie zwiększyć świadomość zagrożeń, które pojawiają się gdy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Czasami wystarczy więcej wyobraźni i zdrowego rozsądku podczas aktywnego wypoczynku na wakacjach. Mamy nadzieję, że takie imprezy przyczynią się do mniejszej liczby wypadków, gdy już ruszymy w drogę.