float:leftPo uroczystej inauguracji Roku Wacława Kowalskiego przyszedł czas na wydarzenia kulturalne związane z odtwórcą roli Kazimierza Pawlaka w filmowej trylogii S. Chęcińskiego. Nie zabraknie też atrakcji dla miłośników historii polskiej kawalerii.

W najbliższą sobotę, 4 czerwca Towarzystwo Gimnastyczne Sokół zaprasza na Rodzinny Rajd Rowerowy śladami Wacława Kowalskiego. Trasa będzie liczyć około 17 km i poprowadzi przez leśne dukty oraz drogi (start godz. 15, Rynek w Brwinowie). Rajd  zakończy się około godz. 17 w parku przy Pałacyku Toeplitza w Otrębusach.

Tego samego dnia Biblioteka Publiczna zaprasza do Otrębus na Noc Bibliotek pod hasłem „Wśród samych swoich”. Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w spotkaniu z Dariuszem Koźlenką – autorem książki „Sami swoi. Na planie i za kulisami komedii wszech czasów”. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby posłuchać wspomnień o aktorze, anegdot z planu filmowego i poznać dotychczas nieznane historie o jednej z najzabawniejszych polskich komedii. Wszyscy, których zainteresuje postać aktora, będą mogli kupić książkę oraz zdobyć autograf jej autora. Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa prac rysunkowych wykonanych przez młodzież pt. „Sami swoi”. Wieczór w Otrębusach będzie idealną okazją do bliższego poznania historii aktora, który mieszkał w Brwinowie przez 35 lat. Spotkanie z Dariuszem Koźlenką rozpocznie  się w sobotę 4 czerwca o godz. 17 w bibliotece w Otrębusach przy ul. Wiejskiej 1.

Nawiązania do obchodów Roku Wacława Kowalskiego nie zabraknie także za tydzień  na Festiwalu Otwarte Ogrody. Kłótnie Kargula i Pawlaka, kapela i dechy do tańca to atmosfera komedii „Sami swoi”, w którą będzie można się przenieść, odwiedzając 11 czerwca ogród w Koszajcu. Fundacja Wieświejak organizuje wspaniała zabawę w ludowej atmosferze. Kapela Dorosza zagra oberki, polki i fokstroty z przedwojennych zabaw i wesel. Zabrzmią tradycyjne instrumenty: harmonia pedałowa, skrzypce i bębenek. Będzie też prawdziwe wiejskie jedzenie, np. ciasto drożdżowe i chleb własnego wypieku. Zapraszamy w sobotę 11 czerwca w godz. 18.30-21.30 do Zielonego Zakątka w Koszajcu.

Z okazji Dnia Dziecka i Święta Pułkowego 23. Pułku Ułanów Grodzieńskich Stowarzyszenie Kawalerii Ochotniczej im. 23. Pułku Ułanów Grodzieńskich zaprasza do Kań (Popówka) na piknik kawaleryjski „Ułani dzieciom”. Nie zabraknie zabaw, gier i konkurencji dla dzieci, losowania nagród oraz oprowadzanek na koniach. Będzie też widowiskowy pokaz musztry konnej, a dla zainteresowanych bliższym poznaniem kawalerii - spotkania z ułanami ochotniczymi, pokaz umundurowania oraz prezentacja historii 23. Pułku Ułanów Grodzieńskich. Piknik zakończy się ogniskiem (sobota, 4 czerwca, godz. 14, ul. Szarży 3, Kanie).