Od samego początku swojego istnienia Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” ma swoją siedzibę w Otrębusach, na terenie gminy Brwinów. Z okazji jubileuszu „Mazowsza” w budynku Sejmu RP została otwarta wystawa prezentująca 65 lat jego działalności.


Uroczysta inauguracja wystawy odbyła się 23 października 2013 r. Wzięli w niej udział m.in. marszałek Ewa Kopacz oraz wicemarszałkowie Wanda Nowicka i Jerzy Wenderlich. Jeszcze do 28 października posłowie, senatorowie oraz goście odwiedzający budynek Sejmu przy ul. Wiejskiej będą mieli okazję do zapoznania się z historią i działalnością zespołu. Ozdobą wystawy, przygotowanej przez Elżbietę Kulfan-Skórę, kustosza zbiorów muzealnych „Mazowsza”, są piękne, przyciągające wzrok stroje ludowe.
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” został utworzony 8 listopada 1948 r. Dzięki niestrudzonej pracy kompozytora i miłośnika muzyki ludowej Tadeusza Sygietyńskiego oraz wspierającej go w tych działaniach, a następnie przez wiele lat kierującej „Mazowszem” Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, zespół mógł rozwijać się i odnosić kolejne sukcesy w kraju i za granicą. W jego bogatym repertuarze są obecnie piosenki i tańce ludowe z ponad 40 regionów etnograficznych. Występ zespołu uświetnił również inaugurację wystawy.Fot. PZLPiT "Mazowsze"