To już trzecia edycja akcji „Cały powiat czyta dzieciom”, odbywającej się pod patronatem starosty Elżbiety Smolińskiej. W tym roku, we wtorek 29 kwietnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Brwinowie, przedstawiciele władz samorządowych czytali najmłodszym wiersze Jana Brzechwy.  


Wiersze Jana Brzechwy należą do klasyki literatury dziecięcej. W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Brwinowie czytali je uczniom starosta pruszkowski Elżbieta Smolińska, burmistrz gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński i jego zastępca Jacek Janowski, a także radny powiatu pruszkowskiego Lechosław Dowgwiłłowicz-Nowicki. We wspólnym czytaniu uczestniczyli także Wiesław Tupaczewski, satyryk i współtwórca kabaretu OTTO oraz laureatka gminnego konkursu głośnego czytania Marta Pawłowska, uczennica kl. IIIb z Gimnazjum nr 1 w Brwinowie. Przeczytali wybrane utwory Brzechwy: „Na straganie”, „Ryby, żaby i raki”, „Samochwała”, „Entliczek pentliczek”, „Kłamczucha”. Interpretacja „Lenia” w wykonaniu Marty Pawłowskiej i tym razem zachwyciła publiczność zgromadzoną w auli brwinowskiego LO.
 
Zanim rozpoczęło się głośne czytanie, uczniowie ZSO zaprezentowali spektakl „Brzechwa dawniej i dziś”, przygotowany pod kierunkiem Anny Wierzchowskiej-Goyke, w którym zostały zawarte utwory i życiorys Jana Brzechwy.
 
Dzieci ze szkół z terenu gminy Brwinów miały w ostatnich tygodniach wiele okazji, by powrócić do twórczości Brzechwy. Popularne wiersze czytali im m.in. strażacy oraz rówieśnicy, którzy uczestniczyli w konkursie głośnego czytania. Jury miało trudności z wyłonieniem trójki najlepszych. Poziom uczestników był wyrównany... i bardzo wysoki. Pierwsze miejsce zajęła Marta Pawłowska z kl. III b z Gimnazjum nr 1, a drugie i trzecie miejsce zdobyli uczniowie brwinowskiej Dwójki: Zofia Goyke z kl. VI b oraz gimnazjalista Adam Brol z  kl. III a.
 
Wręczając laureatom i wyróżnionym nagrody, starosta Elżbieta Smolińska przytoczyła słowa Jana Brzechwy towarzyszące tegorocznej akcji „Cały powiat czyta dzieciom”, że „przez odpowiednią literaturę dla dzieci kształtuje się przyszłego czytelnika, któremu toruje się drogę do wielkiej poezji do literatury klasycznej…”
 
Na terenie gminy Brwinów organizacją akcji „Cały powiat czyta dzieciom” zajęła się Biblioteka Publiczna w Brwinowie, która koordynowała też przeprowadzenie gminnego konkursu głośnego czytania. To cenna inicjatywa, która motywuje dzieci do samodzielnego sięgnięcia do wierszy znanych polskich poetów. Uczy też wrażliwości na słowo i rozwija umiejętność wyraźnego czytania na głos: tak by wiersze trafiały do słuchaczy.