Pani Jadwiga Normark-Przetakiewicz ma ogromną wiedzę, artystyczną duszę i talent, którym chętnie dzieli się z najbliższymi. Trudno uwierzyć, że wyjątkowa brwinowianka 10 czerwca 2013 r. skończyła sto lat! Życzenia jubilatce złożył burmistrz Arkadiusz Kosiński.

Optymizmem i radością życia można się śmiało zarazić od pani Jadwigi. Jubilatka cieszy się dobrym zdrowiem. Często odwiedzają ją sąsiadki i przyjaciele. Podkreśla, że by zachować formę poważnie traktuje zalecenia swojego lekarza. – Często zdarza się, że ludzie nie wierzą, ile mam lat. A to przecież jestem ja! - mówi z rozbawieniem stulatka. 
 
Pani Jadwiga od trzydziestu lat jest mieszkanką Brwinowa. W rozmowie z burmistrzem Kosińskim wspominała swoją młodość i trudne czasy, w których przyszło jej nosić w kieszeniach granaty, ale równie chętnie podejmowała aktualne tematy, bo – jak przyznaje – bardzo interesuje się życiem gminy Brwinów. Z zainteresowaniem rozmawiała o nowych inwestycjach w gminie, zagospodarowaniu przestrzeni publicznej i pozyskiwaniu środków zewnętrznych.
 
W 2013 roku wydała swój tomik wierszy zatytułowany „Moje poezje”. Jak sama przyznaje, uczyniła to z myślą o najbliższych, by zapamiętali ją jak najlepiej. Często pisze o rodzinie, poprzez poezję przekazuje swoje emocje i uczucia. W tomiku znaleźć można lirykę, strofy o miłości, nadziei i szczęściu, ale też satyrę np. o kuracjuszkach z sanatorium. Poetka nadal tworzy, bo czasu wolnego ma sporo, a pisać bardzo lubi. Rozszedł się już prawie cały nakład wydawnictwa. Jeden z ostatnich egzemplarzy otrzymał ze specjalną dedykacją burmistrz Kosiński.
 
Chyląc czoła przed stuletnią artystką, zamieszczamy wiersz Jej autorstwa:

 

Życzenia – C’est la vie…
Chcę się przybliżyć sercem całym
Jak czarodziej szepnąć bierz
Białych stokrotek kwiatki małe
I bratków palety całą gamę…
A w maju niech Ci zapachną bzy…
Wówczas pomyślisz, że świat jest piękny
Chociaż bywa też przekorny i zły.
To minie szybko – spójrz na róży pąk
Jest piękny, lecz kolcami dotknie serce i rąk…
C’est la vie – takie jest życie…
W promieniach słońca żyj choć skrycie
Kochaj cały świat, idź swoją drogą
I zawsze kochaj życie nad życie!
                Jadwiga Normark-Przetakiewicz