Osoby starsze często czują obawę przed rozpoczęciem korzystania z komputerów i smartfonów. Z myślą o nich Klara Sielicka-Baryłka zdobyła grant na realizację projektu „Cyfrowe klucze do Brwinowa – seniorzy przeciw e-wykluczeniu” i od lutego 2013 r. prowadzi zajęcia komputerowe dla osób w wieku 50+.

Klara Sielicka-Baryłka  jest jednym z działających w całej Polsce ponad 2600 „latarników”, czyli wolontariuszy, którzy w ramach programu „Polska Cyfrowa Równych Szans” zachęcają osoby starsze do korzystania z Internetu i prowadzą dla nich nieodpłatne szkolenia.Do tej pory na terenie gminy Brwinów, gdzie aktywnie działa jedna Latarniczka, odbyło się kilkanaście spotkań w Gminnym Ośrodku Kultury, Bibliotece Publicznej im. Wacława Wernera oraz Środowiskowym Ośrodku Pomocy Społecznej. Z fachową pomocą Klary Sielickiej-Baryłki uczestnicy chętnie poznają interesujące ich zagadnienia m.in. uczą się korzystania z różnych serwisów, obsługi programów pocztowych – niektórzy po raz pierwszy wysłali maila, szukają informacji przez wyszukiwarki internetowe, zgłębiają tajniki popularnego Facebooka, Skypa i Gadu-Gadu, tworzą dokumenty tekstowe, zgrywają zdjęcia. Seniorów interesuje także porównywanie cen w sieci, sprawdzanie rozkładów jazdy, a także... możliwość znalezienia w Internecie ulubionych piosenek. Pani Klara Sielicka-Baryłka odwiedza też osoby, które nie wychodzą z domu, a za pośrednictwem brwinowskiego ŚOPS zgłosiły chęć udziału w programie.

Plan kolejnych zajęć:

 11 czerwca od godz. 9 do 11 w Bibliotece Publicznej zajęcia „Senior mejluje” dla  wszystkich, którzy jeszcze nie mają swojej poczty internetowej (informacje i zapisy  do dwóch grup w Bibliotece Publicznej w Brwinowie)

 11 czerwca od godz. 11.30 do 13 w ŚOPS zajęcia „Jak szukać pracy w Internecie” (informacje i zapisy do dwóch grup ŚOPS w Brwinowie)

 15 czerwca od  godz. 10 do 13  w ramach Festiwalu Otwarte Ogrody punkt informacyjny Latarnika Cyfrowego   z materiałami edukacyjnymi dla seniorów  w filii Biblioteki Publicznej w Otrębusach

 18 czerwca od  godz. 11.30 do 13 w ŚOPS zajęcia „Jak zgrywać zdjęcia z aparatu i telefonu na komputer i co dalej z nimi można zrobić?”

Polska Cyfrowa Równych Szans to inicjatywa, która ma na celu wspieranie działań na rzecz podnoszenia kompetencji cyfrowych dorosłych Polaków z pokolenia 50+ w ich lokalnych środowiskach, realizowana przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.