„Podróże do Brwinowa” to nowa publikacja o gminie Brwinów i jej mieszkańcach, którzy czynili i czynią gminę wyjątkową. W poniedziałek 3 lutego 2014 r. o godz. 18.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Brwinowie odbędzie się spotkanie z autorami cyklu interesujących reportaży o Brwinowie.

Książka stworzona została z myślą o niezwykłych wydarzeniach i fascynujących ludziach, którzy mieszkali w Brwinowie i tworzyli historię swej małej ojczyzny. Dziennikarze, którzy na co dzień współpracują z poczytnymi tytułami prasy ogólnopolskiej, spędzili w Brwinowie kilka jesiennych tygodni 2013 roku. Efektem ich pracy – poszukiwania inspirujących tematów, zbierania materiałów, a także długich rozmów z mieszkańcami gminy – jest stworzenie cyklu reportaży, w których przedstawiają Brwinów widziany oczami obiektywnego obserwatora.

Lutowe spotkanie autorskie z twórcami reportaży współpracującymi z warszawską Fundacją Projektor Kultury będzie dobrą okazją do poszerzenia wiedzy na temat dawnego i współczesnego Brwinowa, wybitnych mieszkańców i wydarzeń historycznych.

Dziennikarzy zainteresowały w gminie Brwinów różnorodne tematy: demografia, która wykazuje tu trend odmienny od ogólnopolskiego, postaci, pasjonaci, niezwykłe osobowości, które związały swe losy z Brwinowem, ciekawe miejsca i instytucje na terenie gminy. Rozmawiali także z jedną z najstarszych mieszkanek Brwinowa, która w ubiegłym roku obchodziła w Brwinowie setne urodziny. – Tu znalazła swoje miejsce na ziemi – pisze Dariusz Koźlenko w jednym z reportaży. Z książki można dowiedzieć się, jakie były początki światowej sławy zespołu „Mazowsze”, dlaczego w Owczarni znalazły się monumentalne rzeźby meksykańskiego artysty, jakie są dzieje brwinowskiej parafii, jak wspomina ojca – aktora Wacława Kowalskiego jego syn Jan Bartłomiej. To tylko niektóre smaki Brwinowa zebrane na ponad 200 stronach książki.  

– Są to reportaże specjalnie napisane dla potrzeb tej książki, czyli nie są to reportaże wyselekcjonowane z tych, które pisano w przeszłości. Grupa dziennikarzy „wgryzła się” w historię i teraźniejszość gminy Brwinów, szukając tematów, które wyróżniają nas spośród tysięcy innych gmin, a jednocześnie byłyby interesujące dla czytelników spoza naszej gminy – tak o powstawaniu nowej publikacji wypowiada się burmistrz Arkadiusz Kosiński.

Oprócz spotkania 3 lutego, planowane jest kolejne spotkanie z książką: gmina Brwinów wydała „Wspomnienie o Profesorze Wacławie Wernerze”. Promocja publikacji odbędzie się w piątek 7 lutego 2014 r. o godz. 18.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Brwinowie.

Projekt pn. „Podróże do Brwinowa” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi IV Leader, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.