W czerwcu odbędzie się XIX sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. O miejsca w dziecięcym parlamencie starają się gimnazjaliści z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Brwinowie, którzy 4 kwietnia 2013 r. zorganizowali w szkole debatę na temat lokalnego ekorozwoju.


Cztery uczennice Gimnazjum nr 2 chciałyby zasiąść w sejmowych ławach. Wystartowały w konkursie, w którym głównym zadaniem było przygotowanie debaty na temat lokalnego ekorozwoju. Monika Grochal, Aleksandra Szewczak, Magdalena Ryducha i Małgorzata Warchoł zorganizowały spotkanie, którego tematem przewodnim było zmniejszenie ilości śmieci w szkole. Uczennice stworzyły dwa dwuosobowe zespoły. Zebrały informacje na temat odpadów produkowanych w szkole. W spotkaniu moderowanym przez nauczycielkę historii i WOS-u Elżbietę Więch udział wzięli zainteresowani ekologią uczniowie z gimnazjum i liceum. Propozycjom zastosowania w szkole nowych proekologicznych rozwiązań przysłuchiwał się dyrektor ZSO Mariusz Baecker. Na zaproszenie uczniów jako eksperci wystąpili przedstawiciele Urzędu Gminy Brwinów: zastępca burmistrza Sławomir Walendowski, kierownik referatu gospodarki komunalnej Sylwia Wiłkojć-Kowalska oraz przedstawiciel referatu ochrony środowiska i rolnictwa Anna Mydlarz.

Uczestnicy spotkania wspólnie szukali sposobu na efektywne zachęcenie uczniów do segregowania odpadów. Młodzież zastanawiała się nad zorganizowaniem pokazowych lekcji segregacji śmieci, konkursami plastycznymi o tematyce ekologicznej oraz częstszymi spotkaniami z ekspertami. Sugerowała, że edukację ekologiczną należy rozpocząć od najmłodszych lat. Burmistrz Sławomir Walendowski podkreślał, że młodzi ludzie mają świadomość korzyści płynących z segregacji. Jest ona dobra dla środowiska naturalnego i przynosi korzyści ekonomiczne. Zauważył jednak, że uczniom często brakuje motywacji i dobrych przykładów wśród rówieśników w szkole.  

Uczniowie poruszyli także problem dużej ilości jedzenia, która marnuje się w szkolnej stołówce. – Niedojadane obiady mogłyby być przekazywane potrzebującym – zauważyła jedna z uczestniczek debaty. Padły też propozycje zamontowania przy szkolnych koszach na śmieci niedrogich urządzeń do zgniatania puszek i plastików, co spowodowałoby, że więcej odpadów mogłoby zmieścić się w jednym worku czy kontenerze. Pracownicy gminy zadeklarowali chęć pomocy szkole w zakresie dalszej edukacji ekologicznej.

Organizatorem XIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu w porozumieniu z fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji i Ministerstwem Edukacji Narodowej. Relacje sporządzone po debacie przez uczennice brwinowskiego gimnazjum  wezmą udział w konkursie, w którym wybranych zostanie 460 młodych posłów. Młodzi parlamentarzyści będą obradować w Dzień Dziecka, a przedmiotem obrad będzie rola młodzieży w lokalnym ekorozwoju. Wyniki konkursu będą znane pod koniec kwietnia br.