Rozpoczęła się realizacja projektu finansowanego przez Europejski Fundusz na rzecz Uchodźców i Fundację Batorego, pod tytułem „Włącz mnie – sąsiedztwo wielokulturowe”, zainicjowanego przez warszawskie organizacje pozarządowe – Stowarzyszenie Praktyków Kultury i Polskie Forum Migracyjne – oraz ośrodki kultury z Podkowy Leśnej i Brwinowa.  Jego istotą jest skoordynowanie działań na rzecz integracji cudzoziemców, przede wszystkim dzieci i młodzieży. W projekcie uczestniczyć będą dzieci z ośrodków dla uchodźców w Dębaku i Mosznie, które uczęszczają do szkół w Podkowie Leśnej i Brwinowie.


Spotkanie, które odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Brwinowie w dniu 28 lutego br., pokazało, jak ważne jest tworzenie sieci współpracy. W realizacji projektu „Włącz mnie – wielokulturowe sąsiedztwo” uczestniczyć będą nie tylko tworzący go partnerzy: równie ważna jest życzliwość władz samorządowych oraz czynne zaangażowanie organizacji pozarządowych.
 


W Brwinowie dzieci będą mogły spotykać się, poznawać i bawić podczas wspólnych wycieczek, na które wyjeżdżać będą wraz z polskimi rówieśnikami. Odkrywanie kultury i tradycji Mazowsza podczas wyjazdów zaowocuje stworzeniem polsko-czeczeńskiej mapy, na której pojawią się ciekawe miejsca, warte zapamiętania obiekty oraz  rysunki dzieci. Przewidziane są też zajęcia sportowe: na zaproszenie brwinowskiego uczniowskiego klubu sportowego dzieci z ośrodków rozpoczną regularne treningi piłki nożnej i koszykówki.

Gminny Ośrodek Kultury już przystąpił do działania: pod koniec stycznia odbyła się wycieczka dzieci polskich i czeczeńskich do Warszawy, której tematem była: „Komunikacja - w jaki sposób ludzie podróżowali w dawnych czasach i nowoczesne środki transportu. Sposoby skutecznego porozumiewania się”. Dzieci zwiedziły śródmieście Warszawy, uczestniczyły w warsztatach w Punkcie Informacyjnym Budowy II Linii Metra, obejrzały film o najnowszych technologiach budowlanych oraz maszynach drążących tunel podziemny metra, a podczas zajęć plastycznych zaprojektowały własne tarcze.


Ciekawość świata i chęć zabawy połączyły dzieci sześciu różnych narodowości. Na kolejną wycieczkę w sobotę 25 lutego pojechały do Muzeum Kampinoskiego Parku Narodowego. Zajęcia edukacyjne poświęcone ochronie przyrody zakończyły zabawy na świeżym powietrzu na skraju puszczy i pieczenie kiełbasek przy ognisku.
Już wkrótce: kolejna wyprawa! W niedzielę 11 marca podczas spaceru po Brwinowie (i nie tylko) dzieci zabawią się w detektywów-topografów. Będą konkursy, nagrody i kino: wszystko to, co dzieci lubią najbardziej.


Szczegółowe informacje o projekcie - POBIERZ (doc)