1 lutego 2014 r. przypada setna rocznica urodzin nieżyjącego już honorowego obywatela gminy Brwinów Stanisława Wernera. Niedawno ukazało się nowe wydanie jego książki pn. „Wspomnienie o Profesorze Wacławie Wernerze”. Spotkanie promujące tę publikację odbędzie się 7 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury w Brwinowie.

W czasie II wojny Stanisław Werner był żołnierzem Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim, część życia związał z harcerstwem. W Brwinowie był znany ze swej społecznikowskiej pasji. Angażował się w życie kulturalne gminy, był wieloletnim wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa, wykazującym się dbałością o rozwój kultury i upamiętnienie rocznic historycznych.

Jest też autorem kilku audycji radiowych i książek popularnonaukowych m.in. zagadek z fizyki i zagadek biblijnych, a także „Korzeni” – publikacji, w której opisuje losy znanych warszawskich rodów związanych z Wernerami. „Wspomnienie o Profesorze Wacławie Wernerze” to ciekawa publikacja przedstawiająca fragment historii Brwinowa.

Wacław Werner był profesorem fizyki, uznanym dydaktykiem i społecznikiem. W Brwinowie wybudował dom, który w okresie dwudziestolecia udostępnił na potrzeby szkoły powszechnej. W domu Wernerów, gdzie w czasie wojny ukrywany był preparat radowy przekazany przez M. Skłodowską-Curie, odbywają się dziś koncerty muzyki klasycznej. Jest to stały punkt Festiwalu Otwarte Ogrody w gminie Brwinów. Od 2011 roku biblioteka publiczna w Brwinowie nosi imię Wacława Wernera.

Spotkanie promocyjne nowego wydania publikacji poświęconej wybitnemu fizykowi Wacławowi Wernerowi odbędzie się 7 lutego br. o godz. 18.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Brwinowie. Ojca i dziadka wspominać będą córki Stanisława Wernera i zaproszeni goście.