Osoby, które pod koniec stycznia 2015 roku odwiedzą bibliotekę w Brwinowie lub w Otrębusach będą mogły nieodpłatnie otrzymać egzemplarz książki „Wspomnienie o Profesorze Wacławie Wernerze”. Wydana rok temu przez gminę Brwinów publikacja będzie rozdawana w związku ze 101. rocznicą urodzin jej autora Stanisława Wernera.
 
„Wspomnienie o Profesorze Wacławie Wernerze” ukazało się na przełomie 2013 i 2014 roku, ale warto przypominać postać wybitnego fizyka, który związał swe losy z Brwinowem. Wacław Wernera, który od 2011 roku jest patronem brwinowskiej biblioteki. „Wspomnienie…” prezentuje jego sylwetkę, ale też przedstawia historię Brwinowa w czasach II wojny i po jej zakończeniu.
 
Wacław Werner był profesorem fizyki, uznanym dydaktykiem i społecznikiem. W czasie okupacji hitlerowskiej uczył fizyki na kompletach w Warszawie i w Brwinowie. Pełnił również funkcję prezesa Rady Głównej Opiekuńczej, niosąc pomoc potrzebującym, poszukując m.in. miejsca dla wysiedlonych i organizując kuchnię dla nie mających środków do życia. Angażował się w kontakty z osobami związanymi ze szkolnictwem konspiracyjnym.
 
W Brwinowie wybudował dom, który w okresie dwudziestolecia udostępnił na potrzeby szkoły powszechnej. Jego zasługi dla miasta są nie do przecenienia. W domu Wernerów, gdzie w czasie wojny ukrywany był preparat radowy przekazany przez M. Skłodowską-Curie, odbywają się dziś koncerty muzyki klasycznej. Jest to stały punkt Festiwalu Otwarte Ogrody w gminie Brwinów.
 
Po „Wspomnienie o Profesorze Wacławie Wernerze” zapraszamy od 29 stycznia 2015 roku w godzinach pracy bibliotek.