„Cały Brwinów tańczy poloneza ” - pod takim hasłem w gminie Brwinów obchodzono 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.
 

Uroczystości tradycyjnie rozpoczęła msza w kościele św. Floriana w Brwinowie. W swojej homilii Proboszcz parafii ks. kan. Maciej Kurzawa nawiązywał zarówno do historii jak też do współczesności. Mówił m.in. o godności narodu i dumie z jego osiągnięć, wśród których było uchwalenie konstytucji w 1791 r.

O znaczeniu Konstytucji 3 Maja dla narodu polskiego mówili w swoich wystąpieniach zastępca burmistrza Sławomir Walendowski oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Brwinowie Sławomir Rakowiecki. List w imieniu starosty powiatu pruszkowskiego Zdzisława Sipiery odczytała  Magdalena Beyer – radna Rady Powiatu Pruszkowskiego. Kwiaty pod pomnikiem Niepodległości złożyli przedstawiciele władz samorządowych, środowiska kombatanckie, delegacje ze szkół, przedstawiciele stowarzyszeń oraz harcerze. Licznie przybyli również mieszkańcy Brwinowa.
 
Po oficjalnej części mieszkańcy zostali zaproszeni do wspólnego poloneza. Chętnych nie zabrakło. Korowód, prowadzony przez tancerzy w strojach historycznych, wykonywał dość skomplikowane figury taneczne. W opanowaniu tych umiejętności pomógł niewątpliwie krótki instruktaż przeprowadzony przez profesjonalnych tancerzy: Alesię Turonak i Marcina Mierzejewskiego. Oprawę muzyczną zapewnili muzycy: Małgorzata Pałubska, Karol Podkul oraz Maciej Kierzkowski - współpracujący z Fundacją Akademia Profil, która otrzymała od gminy dotację na wsparcie organizacji uroczystości.

Uczestnicy mogli też obejrzeć  wystawę „Od Konstytucji Majowej do Konstytucji III RP”, dotyczącą historii polskich konstytucji. Ekspozycja została przygotowana przy współpracy z Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej i będzie można ją odwiedzać jeszcze przez kolejne dni.