W niedzielę 20 października odbył się wieczór autorski por. Stanisława Rumianka ps. Wilk, poświęcony jego wydanej w ubiegłym roku książce „Szpitale wojenne w Brwinowie. Wrzesień 1939 oraz lata 1944-45”.

 

Por. Stanisław Rumianek ps. Wilk to honorowy obywatel gminy Brwinów. Powstaniec warszawski, harcerz z ponad 70-letnim stażem, rodem warszawianin, mieszkający od niemal 50 lat w Brwinowie. Pisaniem książek poświęconych historii zajął się na emeryturze. Korzystał przy tym m.in. z dokumentów i wspomnień zgromadzonych przez Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa. Wydana w ubiegłym roku książka „Szpitale wojenne w Brwinowie. Wrzesień 1939 oraz lata 1944-45” jest rozszerzoną wersją wcześniejszej publikacji o szpitalach powstańczych.

Wieczór autorski zorganizowany został przez Stowarzyszenie Projekt Brwinów, które jesienią 2012 r. wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Brwinowie realizowało projekt  w ramach programu „Patriotyzm jutra”. Dotacja z Muzeum Historii Polski wsparła wówczas organizację gry miejskiej oraz wydanie książki. Niedzielne spotkanie z por. Stanisławem Rumiankiem było kolejną okazją do rozmowy na temat wojennej historii Brwinowa i ofiarnej postawy jego mieszkańców. – Książka będąca jedynie suchym zapisem faktów i dat szybko aznużyłaby czytelników, ale porucznik Rumianek przekazuje nam żywe, barwne, autentyczne wspomnienia świadków i uczestników tamtych wydarzeń – powiedział prowadzący wieczór Marek Rutkowski ze Stowarzyszenia Projekt Brwinów. Jego słowa potwierdziły odczytywane fragmenty wspomnień sanitariuszki, lekarza i pacjentki, którzy opisywali swoje doświadczenia z lat 1939, 1944 i 1945. Scenografię spotkania tworzyły prezentacje zdjęć: historycznych z czasów wojny oraz pamiątkowych z ubiegłorocznej gry miejskiej.

Spotkanie autorskie zakończyło się miłą niespodzianką dla jego uczestników. Każdy mógł otrzymać bezpłatny egzemplarz książki oraz uzyskać na nim autograf Autora.