Łukasz Mielczarek, uczeń brwinowskiego gimnazjum nr 1 znalazł się w grupie 32 osób, która 22 września wypłynie w sześciotygodniowy rejs oceaniczny polskim żaglowcem Pogoria. Organizatorem rejsu jest Fundacja „Szkoła pod żaglami Krzysztofa Baranowskiego”.


Trasa rejsu wiedzie ze Świnoujścia przez Morze Bałtyckie, Północne, Zatokę Biskajską, Lizbonę, Gibraltar, Baleary do Genui. Oprócz normalnej nauki przedmiotów szkolnych,
młodzież będzie zdobywać wiedzę teoretyczną o żeglowaniu, którą od razu będzie mogła zastosować w praktyce. Nauczy się współdziałania i rywalizacji w niewielkiej grupie, w różnych warunkach pogodowych. Takie wychowanie na morzu sprzyja kształtowaniu charakteru i umiejętności. Łukasz chętnie angażuje się w różne przedsięwzięcia. Koordynator wolontariatu przy brwinowskim ŚOPS Agnieszka Dawidziuk mówi o nim w samych superlatywach. To właśnie sprawozdanie z rocznej działalności dla innych oraz zawody sprawnościowe były podstawą do zakwalifikowania się do szkoły pod żaglami. Łukaszowi życzymy wytrwałości i stopy wody pod kilem.