Brwinów znalazł się po raz kolejny wśród nagrodzonych tytułem „Sportowa Gmina”. Przyznano też indywidualne wyróżnienia za wkład w rozwój kultury fizycznej. Dyplom i medal Pasjonata Sportowej Polski otrzymał Wojciech Nitecki z Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.


Sportowa Gmina to wyróżnienie przyznawane samorządom, które w szczególny sposób starają się o rozwój kultury fizycznej na swoim terenie, np. poprzez budowę obiektów sportowych, zapewnienie szerokiej oferty zajęć, rozwój różnych dyscyplin sportu i organizację imprez sportowych, popularyzujących sport wśród mieszkańców. Wśród 38 nagrodzonych tym tytułem w tegorocznej edycji są nie tylko duże aglomeracje, gdzie powstają imponujące areny sportowe, ale też mniejsze miasta i gminy, które działają na skalę swoich możliwości. Laureaci spotkali się na gali zorganizowanej 26 listopada 2015 r. w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie.


Jeszcze zanim przyznano tytuły gminom, na scenę zaproszeni zostali laureaci uhonorowani tytułem „Pasjonat Sportowej Polski 2015”. Jednym z wyróżnionych był Wojciech Nitecki z Brwinowa. Wzruszony odbierał medal, który wręczyli mu wybitni sportowcy i medaliści olimpijscy: Paweł Nastula i Grzegorz Skrzecz. Kapituła konkursowa doceniła ludzi, którzy na co dzień promują sport i rekreację, zachęcają do uprawiania zdrowego stylu życia i są inicjatorami imprez sportowych. Wojciech Nitecki od 2006 r. związany jest z Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół”, w którym pełni obecnie funkcję kierownika sekcji trójboju siłowego i kulturystyki. W Brwinowie znają go prawie wszyscy. Jest pomysłodawcą i organizatorem przeprowadzonych już 15-krotnie Mistrzostw Brwinowa w wyciskaniu sztangi leżąc oraz uczestnikiem wielu zawodów siłowych w kraju i za granicą. W ubiegłym roku na Mistrzostwach Świata Federacji WUAP w wyciskaniu sztangi leżąc w Austrii stanął na najwyższym miejscu na podium. Jego pokazy siłowe są wielką atrakcją imprez gminnych i przyciągają zawsze liczną grupę kibiców. Zainteresowanie tą nietypową dyscypliną sportu przekazuje młodym mieszkańcom Brwinowa. W sekcji trójboju siłowego i kulturystyki pod okiem kierownika trenuje 15-osobowa grupa młodzieży i dorosłych.
 
Gmina Brwinów wspiera kluby sportowe i inwestuje w infrastrukturę sportową, budując m.in. ścieżki rowerowe. W tym roku rozpoczęto budowę nowej hali gimnastycznej przy ZS nr 1 w Brwinowie. Budynek ma posiadać trzy kondygnacje o łącznej powierzchni 1914 m². Znajdzie się w nim m.in. arena sportowa (z możliwością podziału na trzy części),  zaplecze szatniowo-sanitarne, hol, pokój trenerów, siłownia, pomieszczenia techniczne i magazyny. Widownia będzie wyposażona w 224 miejsca siedzące. Łączna powierzchnia areny o wymiarach 44,75 m x 22,50 m i wysokości 7,05 m umożliwi rozgrywanie spotkań na poziomie krajowym. Hala sportowa będzie połączona ze szkołą.  Budynek zostanie wykonany w standardzie pasywnym.


Foto: Biuro Promocji oraz Elżbieta Nitecka