Już po raz dziewiąty reprezentacje wszystkich szkół gminy Brwinów spotkały się na sesji ekologicznej: 6 czerwca w Żółwinie można było podziwiać konkursowe prace plastyczne, multimedialne, przedstawienia, a przede wszystkim ogromną wiedzę uczniów na temat ochrony przyrody.

Uczniowie z czterech gminnych gimnazjów oraz Liceum Ogólnokształcącego rywalizowali w konkursach, którym motywem przewodnim były ekosystemy Polski. Każda ze szkół wylosowała wcześniej jeden z 5 głównych ekosystemów występujących w Polsce i na ten temat przygotowała swoje konkursowe prace. Góry, morze, jeziora, łąki i lasy – jak okazało się później w trakcie konkursu wiedzy, uczniowie znają je wszystkie doskonale!
Najbardziej emocjonującą częścią sesji był drużynowy konkurs wiedzy o ekosystemach. Dopiero po dogrywce między trzema szkołami udało się wyłonić zwycięzców. Wygrała drużyna z brwinowskiego LO, przed Gimnazjum nr 1 w Brwinowie i Gimnazjum w Otrębusach. Jak podkreślała będąca gospodarzem spotkania dyrektor ZS w Żółwinie Marta Szwemin, sesja ekologiczna nie polega tylko na rywalizacji. Tu nie chodziło o miejsca na podium, bo tak naprawdę po sesji wyjechali z nagrodami wszyscy: reprezentaci wszystkich szkół wygrywali konkursy na hasło sesji i hasło konkursu plastycznego, zdobywali wyróżnienia za prace plastyczne i plakat, prezentację multimedialną, wykonanie piosenki i przedstawienie teatralne. Jak podkreśla dyrektor Marta Szwemin, poziom był tak wysoki i wyrównany, że jury wielokrotnie stawało przed bardzo trudnym wyborem. Przede wszystkim zaś nagrodą za udział w sesji była ogromna dawka wiedzy przyrodniczej, przekazana w ciekawy sposób. Nauka i dobra zabawa: tak można w największym skrócie podsumować sesję ekologiczną.
Gościem specjalnym sesji był dr Janusz Radziejowski, specjalista w dziedzinie ochrony środowiska, który przedstawił opowiedział o geografii, historii i ekosystemie Spitsbergenu oraz o codziennym życiu naukowców w stacjach badawczych. Patronat nad imprezą objął burmistrz gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński.
Gospodarz tegorocznej IX Gminnej Sesji Ekologicznej, dyrektor ZS w Żółwinie Marta Szwemin przygotowała szczegółowe sprawozdanie z jej przebiegu [załączony plik - PDF]