Okrągła, 70. rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową stała się okazją do przypomnienia historii - nie tylko poprzez symboliczne złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku AK w Brwinowie, ale przede wszystkim poprzez zajęcia edukacyjne i wykłady prowadzone przez Muzeum Historii Polski.

W samo południe przy pomniku Armii Krajowej w Brwinowie oddano hołd żołnierzom tej największej podziemnej armii okupowanej Europy. W krótkiej uroczystości, która upamiętniała rocznicę i datę dzienną powstania AK, uczestniczyli mieszkańcy, reprezentacje wszystkich brwinowskich szkół oraz kombatanci – kpt. Zdzisław Krawczyk „Jasny”, prezes brwinowskiego środowiska AK, i por. Stanisław Rumianek „Wilk”, powstaniec warszawski, żołnierz. Władze samorządowe reprezentowane były przez burmistrza Arkadiusza Kosińskiego i wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej w Brwinowie Sophię van de Boel.

Najważniejszym punktem obchodów rocznicowych były zajęcia przygotowane przez dział edukacji Muzeum Historii Polski. Wyjątkowe lekcje historii dla ostatnich klas szkoły podstawowej odbyły się w ZS nr  1 i nr 2 w Brwinowie oraz w Otrębusach i Żółwinie. Nie były to tylko wykłady: uczniowie, pracując w małych grupach, próbowali na swój sposób np. zaplanować działania dywersyjne na wzór akcji „Wieniec”. Takie zajęcia zapamiętają na długo, podobnie jak dzień 14 lutego. „Niesamowite, że Armia Krajowa powstała akurat w walentynki” – takie komentarze pokazują, jak łatwo jest utrwalić w pamięci jedną z ważniejszych dat w historii Polski.

Wieczorem miłośnicy historii oraz osoby chcące bliżej poznać polskie państwo podziemne spotkali się w Gminnym Ośrodku Kultury na wykładzie poświęconym wojsku w konspiracji. Michał Zarychta z Muzeum Historii Polski przedstawił wiele faktów, działań i wybitnych postaci. O tym, jak żywe są kwestie rozumienia historii – jako tradycyjnej ciągłości lub przełomowych zmian – świadczyła dyskusja, która wywiązała się po wykładzie. Wykład zorganizowany został na początku obchodów Roku Armii Krajowej w gminie Brwinów i był doskonałą okazją do poszerzenia lub odświeżenia wiedzy o Armii Krajowej.