Zbliżająca się Gala Festiwalu Myśli i Słowa Jana Pawła II będzie okazją do refleksji nad przesłaniem pozostawionym przez Papieża Polaka. W piątkowy wieczór 10 maja 2013 r. o godz. 19.00  na scenie Matecznika Mazowsze w Otrębusach wystąpią uczniowie, nauczyciele i artyści Zespołu Mazowsze oraz – w „Tryptyku rzymskim” – wokalistka Maja Olenderek i pianista Łukasz Nagórka.

Gimnazjum w Żółwinie, które nosi imię Jana Pawła II, już od 2008 roku organizuje co roku Festiwal Myśli i Słowa Jana Pawła II. Uroczysta gala w sali widowiskowej Matecznika Mazowsze w Otrębusach będzie okazją do podsumowania ostatnich dwóch edycji. W piątek 10 maja na dużej scenie wystąpią uczniowskie zespoły muzyczne: chór z Zespołu Szkół w Otrębusach i fleciści z Podkowy Leśnej. W programie pierwszej części gali znalazły się też m.in. wiersze i opowiadania, prezentacja multimedialna i film krótkometrażowy.
W drugiej części publiczność usłyszy poemat Jana Pawła II „Tryptyk rzymski”. Śpiewać będzie pochodząca z Brwinowa utalentowana wokalistka Maja Olenderek, która w ubiegłym roku wraz ze swoim zespołem  zdobyła Grand Prix na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Jako akompaniator wystąpi tym razem Łukasz Nagórka, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i laureat wielu konkursów pianistycznych o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym. Na scenie pojawią się również artyści Zespołu „Mazowsze”, którzy do wspólnego wykonania wiązanki tańców ludowych zaprosili nauczycieli Zespołu Szkół w Otrębusach.
 
Honorowy patronat nad Galą Festiwalu Myśli i Słowa Jana Pawła II objął JE kard. Kazimierz Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski.