W weekend 13 i 14 czerwca 2015 r. na najmłodszych i dorosłych czekało wiele atrakcji i niezapomnianych wrażeń. W sobotę 13 czerwca w Kaniach na terenie stajni Patataj odbył się festyn Wianki 2015, a dwudniowa impreza w Żółwinie miała charakter literacko-teatralny.
 

Kanie
Festyn w Kaniach rozpoczął się od ogólnopolskich eliminacji do Mistrzostw Polski w łucznictwie konnym.  Po południu odbył się piknik rodzinny, w trakcie którego uczestnicy m.in. wykorzystali swój talent plastyczny i, używając własnych dłoni, wspólne malowali obraz zatytułowany „Rajskie Kanie”. Pod czujnym okiem profesjonalnych animatorów przybyli mogli nauczyć się chodzić po linie, co dla niektórych było nie lada wyzwaniem.
 
Dzieci sprawdziły swoją sprawność fizyczną, startując m.in. w biegach na czas, w których nagrodą były słodkie przysmaki oraz oklaski zgromadzonej widowni.
Spośród wielu atrakcji największym zainteresowaniem wśród najmłodszych  cieszyło się oprowadzanie na kucykach. Dzięki temu najmłodsi mogli oswoić się ze zwierzętami, co być może zainspiruje je do nauki jazdy konnej w przyszłości.
 
Na odważnych czekał Wojciech Nitecki – zdobywca 3 miejsca w Pucharze Świata w Wyciskaniu Sztangi Leżąc. Pod jego nadzorem dorośli mogli sprawdzić swoją kondycję i wytrzymałość w zadaniach wymagających wiele siły.
 
Uczestnicy imprezy podziwiali także budzące zachwyt i ciekawość magiczne sztuczki w wykonaniu charyzmatycznego iluzjonisty Tomasza Juszy. Wszyscy zgromadzeni byli pod ogromnym wrażeniem umiejętności i talentu młodego magika, który otrzymał gromkie brawa po swoim występie.  Impreza trwała do późnego wieczora. Jedną z atrakcji był występ zespołu country.
 
Żółwin
Weekend w Żółwinie upłynął pod znakiem kultury. W ramach II Żółwińskich Spotkań Literackich zorganizowano sobotni Piknik Literacki oraz niedzielny Piknik Teatralny. Głównym tematem pierwszego dnia było życie i twórczość Sergiusza Piaseckiego. Doktor Krzysztof Polechoński z Uniwersytetu Wrocławskiego opowiadał o barwnej biografii tego pisarza, niezwykle popularnego po koniec lat 30. XX w.,  a zupełnie zapomnianego i wykreślonego z historii literatury w czasach PRL. Monodram na podstawie powieści Piaseckiego przygotował aktor Piotr Cyrwus, który w „Zapiskach oficera Armii Czerwonej” wcielił się w postać kapitana Michaiła Zubowa: z jednej strony przerażającego brutalnością, z drugiej śmieszącego swoją naiwnością i nieokrzesaniem.
W czasie niedzielnego Pikniku Teatralnego wspominano spektakl Teatru Domowego, który odbył się w Żółwinie w stanie wojennym. Aktorka Ewa Dałkowska zaprezentowała fragmenty ówczesnego repertuaru Teatru. Była też okazja do dzielenia się swoimi wspomnieniami.
Głównym organizatorem dwudniowej imprezy w Żółwinie była Fundacja PoMimo, która nawiązała współpracę m.in. z Archiwum Akt Nowych i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Brwinowie. Burmistrz gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński objął Żółwińskie Spotkania Literackie swoim patronatem. Ta impreza, współfinansowana ze środków funduszu sołeckiego,  wzbogaca ofertę kulturalną dla mieszkańców, ale też przyciąga wiele osób z różnych stron Polski.
Czas spędzony podczas imprez Kaniach i Żółwinie z pewnością dostarczył uczestnikom oraz organizatorom wiele radości, a także uprzyjemnił odpoczynek.  Zgromadzeni goście doskonale się bawili i chętnie korzystali ze wszystkich przygotowanych dla nich atrakcji.