1 sierpnia punktualnie o godzinie 17. rozbrzmiał w Brwinowie przejmujący dźwięk syren alarmowych. W 68. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zgromadzeni przy pomniku Armii Krajowej mieszkańcy i goście oddali hołd poległym.


Burmistrz Arkadiusz Kosiński przywitał przybyłych na uroczystość i przytoczył słowa inskrypcji nagrobnej, której autorką jest matka powstańca.
Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów przed pomnikiem. Najpierw uczynili to członkowie Towarzystwa Przyjaciół Armii Krajowej, po nich władze samorządowe gminy Brwinów i członkowie TG Sokół.  

Już przed południem uczestnicy „Lata w mieście” złożyli kwiaty pod pomnikiem i uczcili minutą ciszy pamięć swoich rówieśników, którzy brali udział w Powstaniu. Popołudniowym obchodom towarzyszyła wystawa prac, które wpłynęły na czerwcowy konkurs „List do Trzebiatowa”. Ci, którzy przyszli do biblioteki parafialnej, z przejęciem czytali napisane przez dzieci listy o historii i losach Armii Krajowej w Brwinowie, podziwiali nagrodzone prace oraz zdjęcia laureatów zrobione podczas pobytu nad morzem. O godz. 18.00 w kościele pw. św. Floriana została odprawiona Msza św. w intencji poległych w walce o wolność.