Gmina Brwinów może się poszczycić nowym, pięknym obiektem oświatowym. Rozpoczęcie roku szkolnego w nowo wybudowanym gimnazjum we wtorek 1 września 2015 r. było wielkim wydarzeniem nie tylko dla Zespołu Szkół w Otrębusach, lecz także dla całej gminy.Budowa nowego budynku gimnazjum dla Zespołu Szkół w Otrębusach była w tym roku największą inwestycją oświatową realizowaną przez gminę Brwinów. Istniejąca szkoła, wybudowana w latach 90. dla ok. 200 dzieci, z trudem mieściła już w swoich murach ponad 500 uczęszczających do niej uczniów. Otwarcie było więc wielkim świętem dla całej społeczności szkolnej, mieszkańców Otrębus i Kań, a także dla całej gminy.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele NMP Matki Kościoła w Otrębusach odprawiona przez kard. Kazimierza Nycza, Metropolitę Warszawskiego. Po niej wszyscy udali się na teren szkoły, który jeszcze do niedawna był placem budowy. Przed nowym budynkiem szkoły gości witali pełnomocnik i asystent burmistrza gminy Brwinów Andrzej Jarzyński oraz dyrektor Zespołu Szkół w Otrębusach Urszula Wojciechowska, która szczególnie dziękowała burmistrzowi Arkadiuszowi Kosińskiemu oraz jego zastępcy Sławomirowi Walendowskiemu za realizację tej inwestycji. – Jestem szczęśliwy – tak rozpoczął swoje przemówienie burmistrz Arkadiusz Kosiński, który nie krył radości i satysfakcji z pomyślnego zakończenia dużego przedsięwzięcia. Po symbolicznym przecięciu wstęgi i przekazaniu kluczy kilkaset osób po raz pierwszy przekroczyło próg nowego budynku.

Koszt nowego gimnazjum wyniósł ponad 8 mln zł. Na dwóch kondygnacjach budynku o powierzchni 1,5 tys. m² (wielkość powierzchni użytkowej to 2595,80 m², a kubatura to 14001,33 m³) znajduje się 8 sal lekcyjnych, pokój nauczycielski, gabinet pedagoga, stołówka, szatnia i inne pomieszczenia, które zapewnią bardzo dobre warunki nauczania. Nowe wyposażenie, świeżo malowane ściany – 1 września wszystko pachniało nowością. Z góry przez okna można było zobaczyć, jak zagospodarowany został teren wokół szkoły: nowe chodniki i parkingi sąsiadują z urządzoną tuż przy nich zielenią.

W trakcie uroczystości padało wiele serdecznych słów pod adresem wszystkich, którzy przyczynili się do powstania nowego budynku. Szczególne słowa podziękowania burmistrz Arkadiusz Kosiński skierował na ręce Pawła Karpińskiego – wiceprezesa firmy Kartel S.A. wykonawcy budynku gimnazjum, który został oddany do użytkowania dwa miesiące przed terminem. – Sprawna realizacja tej inwestycji nie byłaby możliwa, gdyby nie solidność wykonawcy, firmy Kartel z Jędrzejowa, a także znakomita współpraca wszystkich, którzy zaangażowali się w budowę gimnazjum i jego przygotowanie do nowego roku szkolnego. Myślę tu zarówno o pracownikach urzędu, zwłaszcza moim zastępcy Sławomirze Walendowskim i kierowniku Referatu Inwestycji i Remontów Urszuli Wróbel, a także o pracownikach szkoły z dyrektor Urszulą Wojciechowską na czele – podkreślał burmistrz Arkadiusz Kosiński. Dyrektor Wojciechowska także przygotowała podziękowania ze swej strony dla wielu przyjaciół szkoły, a następnie odbierała gratulacje i prezenty.
 
Na uroczystość otwarcia nowej szkoły przybyli: wicemarszałek województwa mazowieckiego Leszek Ruszczyk,  starosta pruszkowski Zdzisław Sipiera oraz wicestarosta Krzysztof Rymuza, a także radni Rady Miejskiej w Brwinowie, dyrektorzy gminnych szkół oraz jednostek organizacyjnych gminy Brwinów. Nie zabrakło przedstawiciela wykonawcy, firmy Kartel S.A. Listy gratulacyjne przekazali: wicepremier Janusz Piechociński, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, starosta powiatu pruszkowskiego Zdzisław Sipiera oraz mazowiecki kurator oświaty Dorota Sokołowska.

Tak uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego było radosnym wydarzeniem dla uczniów gimnazjum. Zapewniali, że w nowej szkole będą się starać o jak najlepsze wyniki w nauce. Burmistrz Kosiński zwrócił się do młodzieży, mówiąc: Szkoła jest dla Was jak gniazdo, z którego pewnego dnia  wyfruniecie w świat. My, dorośli postaraliśmy się o to, by wam to gniazdo jak najlepiej wymościć i przygotować. Teraz kolej na was... Orły do lotu!
 
 

View the embedded image gallery online at:
https://www.brwinow.pl/1859-tytul.html#sigProId23a8a9c514


 

View the embedded image gallery online at:
https://www.brwinow.pl/1859-tytul.html#sigProId3c79d375e1