Pluszowy miś o imieniu Mela pod koniec stycznia wyruszył w podróż po Europie. W projekcie edukacyjnym, zainicjowanym przez nauczycielkę jęz. angielskiego Arletę Kowalską z Zespołu Szkół w Otrębusach, uczestniczy 200 dzieci z siedmiu krajów.   


Pluszowy miś porusza się po Europie z własnym paszportem, zabierając ze sobą w dalszą drogę informacje o każdym kolejnym goszczącym go kraju. Dzieci opiekujące się małym podróżnikiem porozumiewają się ze sobą po angielsku – poznają swoich rówieśników z innych państw, przekazują informacje o sobie, swojej szkole i miejscowości. Wszyscy trzymają też kciuki, by operatorzy pocztowi przewożący paczkę z Melą - w Polsce, we Włoszech, w Bułgarii, Chorwacji, Turcji, Hiszpanii i na Słowacji - nie zagubili tej cennej przesyłki.

Przygoda pluszanki Meli zaczęła się w Otrębusach. W drogę wyprawili ją uczniowie klasy 3b. Pomagali rodzice i wychowawczyni klasy Grażyna Mazur. Nauczyciel zajęć komputerowych Arkadiusz Młyński  czuwa cały czas nad cyfrową stroną projektu, gdyż kolejne etapy podróży Meli śledzić można na bieżąco w Internecie. W ten sposób porozumiewają się także nauczyciele oraz uczniowie ze szkół odwiedzanych przez Melę. Wystarczy zajrzeć na stronę projektu: http://twinblog.etwinning.net/70051/ 

– To nie jest zwykły miś – mówi o Meli inicjatorka pomysłodawczyni całej akcji, nauczycielka jęz. angielskiego  Arleta Kowalska. – To zabawka z wyjątkowej akcji charytatywnej. Kupiliśmy ją,  bo wiemy że całkowity dochód zostanie przekazany Fundacji TVN „Nie jesteś sam” pomagającej chorym dzieciom. Teraz Mela uczestniczy w wielu zajęciach i spotkaniach i jest naszym ambasadorem  w 10. rocznicę obecności Polski w Unii Europejskiej.

Dzieci, które goszczą Melę, bardzo się angażują w szereg działań związanych z projektem. Pokazują jej swoją szkołę, a także zapraszają misia do swoich domów. Przygotowując relacje z wizyty Meli, przekazują też informacje i pozdrowienia dla rówieśników z sześciu innych krajów. Nauka angielskiego jest potrzebna na każdym kroku! Powstają filmy i reportaże, rysunki i fotografie. Dzieci starają się mówić do gościa z zagranicy w języku angielskim, a nauczyciele wymieniają się materiałami edukacyjnymi i pomysłami na ciekawe scenariusze lekcji.

–  Podczas wędrówki Mela spotyka wielu przyjaciół, poznaje nowe kraje i najciekawsze elementy ich kultury. Uczy się nieznanych dotąd słów w obcych językach i sprawdza, czym nasze życie różni się od tego w Turcji, Chorwacji, Włoszech, Hiszpanii, Bułgarii czy Słowacji – opowiada Arleta Kowalska. Gdzie jest Mela teraz? Ostatni wpis na jej blogu jest z 13 kwietnia: „I am flying to children in Turkey!”

W stworzonym w Zespole Szkół w Otrębusach projekcie „Tour de Europe with Mela” uczestniczy obecnie ok. 200 dzieci z siedmiu państw.  Podróż Meli jest projektem realizowanym w ramach projektu edukacyjnego Unii Europejskiej „eTwinning – europejska społeczność szkolna”.