Animatorzy kultury działający w Rosji na rzecz promocji polskiej kultury zorganizowali 29 sierpnia dla mieszkańców Otrębus wystawę pn. „O czym marzycie Otrębusy?”. Zaprosili również do innych wspólnych działań, które pozwoliły na nawiązanie polsko-rosyjskich kontaktów.

Szkoła Polonijnych Animatorów Kultury w 2013 roku zorganizowana została w Otrębusach. 16 aktywnych, młodych przedstawicieli środowisk polonijnych przyjechało do Polski w ramach projektu realizowanego przez warszawską Fundację Szkoła Liderów. Uczestnicy projektu w trakcie kilkunastodniowego pobytu wzięli udział w szkoleniach i warsztatach, które wzmacniały ich kompetencje liderskie i pobudzały do kreatywnych działań, aby po powrocie do Rosji mogli samodzielnie prowadzić projekty kulturalne promujące Polskę. Odwiedzili również Senat RP, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz odbyli wizyty studyjne w Warszawie, Toruniu i Podkowie Leśnej. Szkoła Polonijnych Animatorów Kultury finansowana jest ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Honorowy patronat objął nad nią J.E. Ambasador RP w Moskwie Wojciech Zajączkowski.  
 
Uczestnicy Szkoły Polonijnych Animatorów Kultury realizowali w Otrębusach projekty dla miejscowej społeczności. Wolontariusze i przedstawiciele Polonii z aż 11 różnych miast Federacji Rosyjskiej zaprosili mieszkańców do parku przy dworku Toeplitza oraz do szkoły w Otrębusach. – Nie mieliśmy łatwego zadania. O tym, że musimy zrobić taki projekt, dowiedzieliśmy się dopiero w środę rano – tłumaczyła Irina z Szelkowa. Już dzień później można było obejrzeć efekty ich wytężonej pracy: m.in. wystawę o marzeniach mieszkańców Otrębus, które zdradzili animatorom z Rosji. Wśród marzeń pojawiły się remonty dróg, dbałość o zieleń na skwerach, nowe place zabaw, zagospodarowanie terenu wokół Toeplitzówki, bankomat czy rozbudowa szkoły.
 
Drugim pomysłem na integrację otrębusko-rosyjską była akcja pn. „Zostań otwartą książką” polegająca na wspólnym opowiadaniu o swoich zainteresowaniach, ambicjach, ale też o życiu w lokalnej społeczności i – w przypadku animatorów – o polskich korzeniach i chęci promowania polskiej kultury. – Dołącz do nas, zainspiruj się i podziel swoją historią – zachęcali animatorzy przy wejściu na teren ZS w Otrębusach. Gdy dorośli rozmawiali, dzieci bawiły się wspólnie z animatorami kultury, którzy mieli mnóstwo pomysłów na zaciekawienie tańcem, śpiewem i ruchem na świeżym powietrzu. Dla mieszkańców Otrębus przygotowano słodki poczęstunek i ucztę intelektualną: napotkani mieszkańcy otrzymywali za darmo książki z zaproszeniem do czytania i wymieniania się spostrzeżeniami.