Cyfrowi latarnicy to wolontariusze, którzy zachęcają osoby w wieku 50+ do zrobienia pierwszego kroku w Internecie i prowadzą dla nich bezpłatne szkolenia komputerowe. Do ponad 2600 latarników działających w Polsce dołączyła mieszkanka Brwinowa, pani Klara Sielicka-Baryłka, która zdobyła grant na realizację projektu pn. „Cyfrowe klucze do Brwinowa – seniorzy przeciw e-wykluczeniu”.

Polska Cyfrowa Równych Szans to inicjatywa, która ma na celu wspieranie działań na rzecz podnoszenia kompetencji cyfrowych dorosłych Polaków z pokolenia 50+ w ich lokalnych środowiskach, realizowana przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Spośród 13 mln Polaków po 50 roku życia, prawie 10 mln nie korzysta z sieci, co w nadchodzących latach może ograniczyć w wyraźny sposób ich możliwości socjalne, zawodowe i inne – tłumaczy chęć zaangażowania się w projekt mieszkanka Brwinowa.

Mając na uwadze niezbyt optymistyczne statystyki, pani Sielicka-Baryłka zgłosiła swój projekt w konkursie grantowym. „Cyfrowe klucze do Brwinowa” znalazły się wśród 200 projektów z całej Polski, które otrzymały dofinansowanie. Pani Klara została wolontariuszem – tzw. latarnikiem cyfrowym, jeszcze przed złożeniem wniosku o grant. Teraz będzie zachęcać przedstawicieli pokolenia 50+ do zrobienia pierwszego kroku w Internecie.
Rolą latarnika jest stworzenie nowej jakości we własnym środowisku: inspirowanie, uczenie i pomoc w korzystaniu z narzędzi cyfrowych, ale przede wszystkim przekonywanie dotąd nieprzekonanych do samodzielnych poszukiwań w sieci – można przeczytać na oficjalnej stronie projektu latarnicy.pl. Dzięki posiadanym umiejętnościom i odbyciu szkolenia na latarnika cyfrowego pani Klara może prowadzić zajęcia dla seniorów, którzy chcieliby usprawnić swoje umiejętności cyfrowe, a z różnych przyczyn nie zrobili tego wcześniej.

- Dysponuję plakatami, dyplomami dla uczestników, budżetem na poczęstunek, projekt zakłada też różne formy spotkań i wycieczek – tłumaczy pomysłodawczyni realizacji projektu w gminie Brwinów. – Spotkania mogą być indywidualne lub w małych grupach, projekt zakłada taki mniej formalny, bezpośredni kontakt latarnik-senior, co dla wielu starszych osób może być przełomem, bo np. dotąd obawiali się szkoleń czy kursów – dodaje.
Teraz przed wolontariuszką najtrudniejsze wyzwanie: będzie przekonywać seniorów, że codzienne uczestnictwo w cyfrowym świecie może przynosić korzyści. Trwa ustalanie harmonogramu takich spotkań z latarnikiem i poszukiwanie miejsc, w których zainteresowane osoby będą mogły skorzystać ze stanowisk komputerowych. Na pierwsze spotkanie zapraszamy do Gminnego Ośrodka Kultury w dniu 16 lutego o godz. 11.30. Bliższych informacji o projekcie udziela pani Klara Sielicka-Baryłka Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.