Podczas Roku Armii Krajowej uczniowie brwinowskich szkół mają wiele okazji do spotkań z historią. Jedną z nich była gra „My, tacy jak Zawiszacy”, zorganizowana w połowie maja w ZS nr 2 w Brwinowie. W ubiegłym tygodniu odbył się tam także Powiatowy Konkurs Historyczny pod hasłem „Armia Krajowa i jej żołnierze”.

My, tacy jak Zawiszacy

Pomysł gry „My, tacy jak Zawiszacy” narodził się w Zespole Szkół nr 2. Organizatorka gry Anna Goyke zaprosiła gości honorowych, którymi byli autorka książek dla dzieci Joanna Papuzińska oraz Janusz Beksiak – wybitny ekonomista i „Zawiszak z krwi i kości”.

Dzieciaki już na początku zasypały gości pytaniami: nie tylko o przygody podczas wojny i Powstania Warszawskiego, ale też o życie współczesne. Jak relacjonuje pomysłodawczyni i organizatorka gry Anna Goyke: Jednym z zaskakujących pytań było to o nazwiska. Jak to możliwe, by małżeństwo nie nazywało się tak samo. Odpowiedź pana Janusza była prosta: stateczny ekonomista, autor publikacji dla studentów, nie może być mylony z miłą panią od książek dla dzieci. Dzieciaki przygotowały dla gości niespodzianki. Wręczyły Ordery Wdzięczności i swoje prace oprawione w kolorowe ramki, a jedna z dziewczynek podarowała pani Joannie napisaną przez siebie baśń pt. „Opowieść starego zegara”. Szkoda, że goście nie mogli zostać w Brwinowie dłużej. Mogliby przekonać się na własne oczy, jak solidnie przygotowali się uczniowie startujący w grze!

Dzieci z klas IV przeczytały wcześniej wojenną literaturę, wśród której znalazły się takie książki, jak: „Asiunia” Joanny Papuzińskiej, „Zaklęcie na W” Michała Rusinka, „Czy wojna jest dla dziewczyn” Pawła Beręsewicza oraz „Tropami powstańczej przesyłki” Jerzego Kasprzaka.  Podczas gry uczniowie rzucali kostką, żwawo skakali po ogromnej planszy, odpowiadali na pytania dotyczące historii, literatury wojennej, opowiadali historie związane z rekwizytami, wykonywali zadania wyjęte z kart książek. Dostawali dodatkowe punkty za najszybsze dotarcie do celu oraz za współpracę w drużynie.  Zwyciężyła reprezentacja gospodarzy, ale drużyny reprezentujące wszystkie szkoły gminy Brwinów zasłużyły na nagrodę... i wszystkie je otrzymały.  Patronat nad grą historyczną objął burmistrz Arkadiusz Kosiński.


Powiatowy konkurs historyczny: sukces szkół z gminy Brwinów

W konkursie, który odbył się 24 maja,  wzięło udział osiem drużyn reprezentujących szkoły z powiatu pruszkowskiego: ZS nr 1 i ZS nr 2 w Brwinowie, ZS w Otrębusach, ZS w Żółwinie oraz Gimnazjum nr 2 w Pruszkowie oraz gimnazja z Komorowa i Podkowy Leśnej.
Konkurs składał się z dwóch etapów: W pierwszym uczniowie reprezentujący poszczególne szkoły w trzyosobowych drużynach odpowiadali na wylosowane pytania, a w drugim rozwiązywali test. Uczestnicy zmagali się z pytaniami m.in. o dowódców Armii Krajowej, kryptonimy akcji organizowanych przez AK, broń, jaką posługiwali się żołnierze, oraz działania, jakie prowadzili na terenie poszczególnych ośrodków.  W komisji oceniającej uczestników zasiedli: Magdalena Gizińska z Biura Zarządu Powiatu Pruszkowskiego, Katarzyna Baczyńska – dyrektor LO im. J. Iwaszkiewicza w Brwinowie, Stanisław Rumianek – Honorowy Obywatel Brwinowa, Jerzy Witek – wiceprezes Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz Daniela Komosa – sekretarz Zrzeszenia.
Najlepszy wynik – 21 pkt. osiągnęły uczennice z gimnazjum w Otrębusach: Weronika Płóciennik, Aleksandra Jankowska i Maria Czulewicz. Tuż za nimi z wynikiem 20,5 pkt. uplasowali się gospodarze z ZS nr 2, a na trzecim stopniu podium stanęli po dogrywce uczniowie z ZS nr 1 w Brwinowie. Rywalizację przegrali z nimi gimnazjaliści z Żółwina. Dopiero dalsze miejsca zajęli goście spoza gminy Brwinów: reprezentanci Pruszkowa, Komorowa, Nadarzyna i Podkowy Leśnej.
Na rozdaniu nagród obecny był burmistrz Arkadiusz Kosiński, który pogratulował wszystkim uczestnikom ogromnego zasobu wiedzy. Gościem specjalnym uroczystości był dyrektor Departamentu Stowarzyszeń i Spraw Socjalnych Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jacek Dziuba.      
Konkursowym zmaganiom towarzyszyła wystawa broni i wystawa poświęcona sylwetkom żołnierzy Armii Krajowej. Patronat nad powiatowym konkursem historycznym objęła Starosta Pruszkowski Elżbieta Smolińska oraz Burmistrz Gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński.