Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów ponownie połączyło siły: Brwinów, Milanówek i Podkowa Leśna biorą udział w konkursie na strategię rozwoju dla podwarszawskich miast i gmin. Do 12 lutego 2013 r. można oddać głos na projekt Trójmiasta.

Podczas I Konferencji Inwestycyjnej Gmin Metropolii Warszawskiej pn. „Miasto – Wizja – Warszawa”, która odbędzie się 14 lutego 2013 r., zostaną wręczone nagrody „Liderzy wzrostu” dla najprężniej rozwijających się dzielnic i gmin metropolii warszawskiej, a także specjalne wyróżnienia w kategorii spójna strategia rozwoju oraz innowacyjny projekt.

Organizatorem konkursu jest firma Eurobuild Central & Eastern Europe. Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów (PTO) zostało nominowane w kategorii spójna strategia rozwoju i stara się o zdobycie nagrody za przemyślaną i integralną politykę rozwoju obszaru PTO. Pozostałe nominowane miasta to Żyrardów, Stare Babice, Lesznowola i Marki.

Stworzenie wspólnej strategii rozwoju dla trzech odrębnych jednostek może wiązać się z większym wysiłkiem niż w przypadku działań jednej gminy. Trzeba mieć na uwadze specyfikę partnerskich gmin i ich wspólne uwarunkowania przestrzenne, społeczne czy gospodarcze. Trójmiasto radzi sobie dobrze: w ramach blisko trzyletniej współpracy samorządowcy promują specyfikę swoich miast-ogrodów, jako wyjątkową cechę nadającą trzem gminom charakter miejsc idealnych do zamieszkania. Kolejnym celem jest promocja PTO i podniesienie rozwoju gospodarczego gmin.

W ciągu kilku lat partnerstwa PTO zrealizowało wspólnie kilka ważnych inicjatyw i promowało lokalne wydarzenia kulturalne, m.in. Festiwal Otwarte Ogrody, czy Europejskie Dni Dziedzictwa odbywające się od kilku lat w każdej z gmin. Gminy stworzyły wspólne logo Trójmiasta, umieściły tablice informacyjne przy głównych drogach wjazdowych do PTO oraz wydały mapę zawierającą opis godnych odwiedzenia miejsc. Współpraca zaowocowała publikacją artykułów promocyjnych, m.in. w prestiżowym miesięczniku „The Warsaw Voice", czy uczestnictwem w programie promocyjnym „Mazovia Expo". Od października 2012 r. trwają przygotowania do złożenia wspólnego wniosku dotyczącego pozyskania funduszy na rozwój całego obszaru PTO.

Aby zagłosować na wybrany przez siebie projekt, należy wejść na stronę organizatora konferencji http://www.eurobuildcee.com/CityVisionWarsaw2012/index.php?i=633_612 i na liście kandydatów zaznaczyć swojego faworyta. Głosowanie jest całkowicie anonimowe.

Zachęcamy wszystkich do oddania głosu na Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów.