W niedzielę 18 sierpnia 2013 roku na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Żółwinie odbyły się dożynki gminne. Święto plonów tradycyjnie zachęciło do wspólnej zabawy wielu mieszkańców gminy. 


Część uroczystą święta symbolizującego zakończenie prac polowych i żniw rozpoczęła Msza św. koncelebrowana przez ks. kanonika Macieja Kurzawę, proboszcza parafii pw. św. Floriana w Brwinowie oraz ks. Piotra Ganca, wikariusza parafii pw. św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej. Kazanie podczas polowej Mszy wygłosił ks. Ryszard Piekut z Zakonu Sióstr Klarysek-Kapucynek w Brwinowie. Nawiązał w nim do realnego i symbolicznego znaczenia chleba: jako pokarmu niezbędnego do życia ludzi oraz jego religijnego wymiaru – znaku Bożego błogosławieństwa.

Gospodarzem tegorocznego święta plonów był burmistrz Arkadiusz Kosiński, który życzył rolnikom oraz wszystkim zebranym, by nigdy w ich domach nie zabrakło chleba. Nawiązał do słów błogosławionego Jana Pawła II, który mówił: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które na trudnej i ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożeniach były gotowe tej ziemi strzec i bronić”. Burmistrz podziękował dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Annie Sobczak za organizację dożynek, autorce pięknego dożynkowego wieńca Annie Siwczuk, a także wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości.  
 
Wśród zaproszonych gości w Żółwinie była obecna starosta Elżbieta Smolińska, radni powiatu pruszkowskiego oraz radni i sołtysi gminy Brwinów. Nie zabrakło tradycyjnych dożynkowych obrzędów takich, jak przekazanie chleba dożynkowego burmistrzowi, czego dokonali starostowie dożynek: sołtys Domaniewa Wioletta Badurek oraz sołtys Krosny Jarosław Wiśniewski.

Zwieńczeniem oficjalnej części święta plonów było rozdawanie zebranym małych, dożynkowych chlebów. Dzielili nimi, życząc mieszkańcom pomyślności burmistrz oraz sołtysi z gminy Brwinów. Później przyszedł czas na atrakcje dla dzieci. Tańcom i konkursom sportowym i muzycznym nie było końca za sprawą grupy teatralnej Chochoły, która bawiła i rozśmieszała najmłodszych. Na żółwińskiej scenie do późnego wieczora królowały przeboje z lat 70., 80., i 90. Obchody święta plonów zakończyły się jak co roku wystrzeleniem w niebo różnokolorowych fajerwerków.
 

View the embedded image gallery online at:
https://www.brwinow.pl/1382-dozynki-2013.html#sigProIdec14124696