Płyta „Oj, w naszej ochronce” w wykonaniu dzieci z Ochronki w Otrębusach została doceniona przez znawców muzyki tradycyjnej. Uczestniczy w prestiżowych plebiscytach – Folkowy Fonogram Roku oraz Wirtu@lne Gęśle – rywalizując z tak utytułowanymi wykonawcami jak Janusz Prusinowski Trio, Gooral i De Press.„Oj, w naszej ochronce” to – jak napisano w podtytule płyty – „piosnki bł. Edmunda Bojanowskiego w wykonaniu dzieci z Ochronki w Otrębusach”, przedszkola prowadzonego przez  Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP. Dzieci śpiewają ludowe piosenki i przyśpiewki zebrane i opracowane przez bł. Edmunda Bojanowskiego, który w XIX w. zajął się dokumentowaniem muzyki ludowej, czyniąc to na potrzeby zakładanych przez siebie wiejskich ochronek. Dzieci z Otrębus podeszły do pomysłu nagrania płyty z dziecięcą radością i entuzjazmem – to słychać!  Zaangażowali się rodzice i przyjaciele przedszkola, dokładając do tego niezwykłego projektu swoje umiejętności oraz talenty. Wsparli ten pomysł profesjonalizmem... i wszystko zagrało! Przygotowaniem dzieci i aranżacją utworów zajął się Marek Rejnowicz, który też znalazł się wśród instrumentalistów akompaniujących śpiewającym. „Oj, w naszej ochronce” to jedna z najciekawszych płyt folkowych wydanych w ciągu ostatnich miesięcy. Została nominowana do uczestnictwa w dwóch prestiżowych plebiscytach: Wirtu@lne Gęśle oraz Folkowy Fonogram Roku.

Internetowe głosowanie w konkursie „Wirtu@lne Gęśle” będzie trwało do północy 3 maja. Na stronie www.gesle.folk.pl wybierać można najlepsze płyty, a także najciekawsze okładki płytowe. Tutaj dzieci z Ochronki w Otrębusach stają w szranki z wykonawcami tej miary co m.in. Kayah, Haydamaky czy Cukunft. Umiłowanie muzyki, talent i serce włożone w przygotowanie płyty przez dzieci z Otrębus pokazują, że kultura ludowa jest uniwersalna i każdy może z niej czerpać inspiracje.
 

Folkowy Fonogram Roku to wyróżnienie przyznawane przez Program Drugi Polskiego Radia. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się podczas XVII Festiwalu Folkowego „Nowa Tradycja” . Zachętą do oddania swojego głosu są nagrody, które otrzymają trzy osoby najciekawiej uzasadniające swój wybór płyty. SMS-y można wysyłać do do 13 maja 2014 r. Więcej informacji na stronie: http://www.polskieradio.pl/8/22/Artykul/1089611,Zaglosuj-na-Folkowy-Fonogram-Dwojki-i-wygraj-laptopa
 

Projekt graficzny: Arkadiusz Janczak