Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Iwaszkiewicza w Brwinowie od wielu już lat stawia na ekologię. Akcje edukacyjne związane z ochroną przyrody wpisały się już na stałe w działalność szkoły, ale konkurs związany ze zbiórką elektrośmieci – tego jeszcze nie było!


O tym, że zużyte baterie i akumulatory są toksyczne – wiadomo. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko one są szkodliwe dla zdrowia ludzi. Również innego rodzaju zużyty sprzęt elektroniczny, przechowywany w nieodpowiedni sposób w domu, w piwnicach i na strychach, może uwalniać rakotwórcze związki ołowiu, kadmu i rtęci. Na szczęście można się pozbyć tych niebezpiecznych odpadów w bardzo prosty sposób: Grupa AURAEKO współorganizuje w czerwcu na terenie gminy Brwinów akcje zbiórki elektrośmieci. Od 1 do 28 czerwca uczniowie Liceum Ogólnokształcącego rywalizują w konkursie polegającym na zebraniu jak największej ilości elektrozłomu. Stary sprzęt RTV i AGD, świetlówki, stare telefony komórkowe i ładowarki do nich, zużyte baterie i akumulatory – to wszystko trafia do pojemnika ustawionego w szkole, a licealiści, którzy okażą się w tej zbiórce najskuteczniejsi, mogą wygrać np. aparat cyfrowy lub odtwarzacz MP3. Poza konkursem dla licealistów swoich elektrośmieci mogą pozbyć się także mieszkańcy – oddając niepotrzebne, stare urządzenia do szkoły w godzinach jej pracy.

Współpraca Grupy AURAEKO, Gminnego Ośrodka Kultury i Urzędu Gminy Brwinów zaowocowała też akcją zaplanowaną na sobotę 23 czerwca: wówczas będzie można wymienić elektrozłom na torbę ekologiczną lub sadzonki drzew. Więcej informacji: wkrótce w programie Festiwalu Otwarte Ogrody.