Rekonstrukcja bitwy, którą 12 września 1939 r. stoczyły z Niemcami wojska 28 dywizji piechoty, przyciągnęły na pola parzniewskie tłumy widzów. Widowiskowa, żywa lekcja historii była mocnym akcentem kończącym tegoroczne Dni Brwinowa.

W niedzielne późne popołudnie drogą do Parzniewa przesuwał się długi sznur samochodów. Wiele osób zdecydowało się na dojazd rowerem lub spacer pieszo: tak dużej rekonstrukcji historycznej jeszcze w gminie Brwinów nie było! Organizatorami wydarzenia byli Ośrodek Kultury Brwinów, Gmina Brwinów oraz Federacja Rekonstrukcji Historycznej REKO. Dyrektor GOK Anna Sobczak powitała honorowych gości pokazu: byli wśród mieszkający w Brwinowie kombatanci oraz reprezentanci władz samorządowych – starosta pruszkowski Elżbieta Smolińska, burmistrz gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński oraz delegacja z partnerskiej gminy Trzebiatów na czele z zastępcą burmistrza Bogusławem Barańskim.  Serdecznie została też powitana Anna Cywińska z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Prowadzący rekonstrukcję jako narrator Jan Nałęcz wprowadzał widzów w przebieg zdarzeń: od końca sierpnia 1939 r., gdy wśród ludności zaczęły narastać obawy przed wybuchem wojny i przeprowadzono próbną mobilizację, przez datę wybuchu wojny, pierwsze naloty, wkroczenie wojsk niemieckich do Brwinowa, aż po bitwę, która rozegrała się tutaj 12 września 1939 r. Konsultantem merytorycznym scenariusza był por. Stanisław Rumianek. Tekst łączył w sobie opowiadanie o historii Polski i spisane relacje brwinowian, którzy byli naocznymi świadkami Września 1939 r. Umundurowanie, broń, odgrywane przez rekonstruktorów sceny i huk wystrzałów – wszystko to robiło ogromne wrażenie. Najbardziej widowiskowe były efekty pirotechniczne oraz pojazdy z epoki: niemiecki czołg Panzerkamfwagen II oraz oryginalny wojskowy fiat z Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Grupy rekonstrukcyjne wywiązały się ze swojego zadania znakomicie. Ich członkowie jeszcze długo po zakończeniu inscenizacji pozowali do wspólnych zdjęć, opowiadali zainteresowanym o swojej pasji, objaśniali szczegóły dotyczące broni. Dzieci szturmem zdobyły niemiecki czołg. Dla wszystkich widzów było to wyjątkowe przeżycie, lekcja historii i znakomite zakończenie Dni Brwinowa.