Wzruszający Apel Poległych na brwinowskim cmentarzu, a wcześniej uroczysta zmiana warty przed pomnikiem poświęconym żołnierzom 36 pułku piechoty Legii Akademickiej na Rynku były 12 września 2014 roku głównymi punktami uroczystości upamiętniających bohaterów Września ’39 w Brwinowie.


75. rocznica bitwy pod Brwinowem miała wyjątkowy przebieg. W uroczystościach 12 września w Brwinowie wzięli udział znakomici goście. Wystąpiła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego, która zapewniła uroczystą oprawę mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Brwinowie oraz kompania reprezentacyjna Straży Miejskiej m. st. Warszawy. Mszę św., która rozpoczęła trzydniowe uroczystości odprawił proboszcz brwinowskiej parafii Maciej Kurzawa. W kazaniu odniósł się do postaw młodych ludzi, kładąc nacisk na potrzebę pielęgnowania pamięci historycznej. W obchodach wzięła udział również reprezentacja 3 batalionu zmechanizowanego Legii Akademickiej z Trzebiatowa, który kultywuje tradycje 36 pułku piechoty Legii Akademickiej. Patronat nad obchodami 75. rocznicy bitwy pod Brwinowem objęła Rada Ochrony pamięci Walk i Męczeństwa, a współorganizatorem przedsięwzięcia był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. 

W uroczystościach licznie wzięli udział harcerze ZHP i ZHR. Trzymając w rękach płonące pochodnie i znicze uczcili pamięć żołnierzy 36 pułku. Przed pomnikiem na brwinowskim Rynku powiewały sztandary i zgromadziły się delegacje z wieńcami w narodowych barwach. Wśród osób składających kwiaty były poseł na Sejm RP Barbara Czaplicka, Starosta Pruszkowska Elżbieta Smolińska oraz ppłk Marcin Wasiński – reprezentant szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wieniec w imieniu władz samorządowych gminy Brwinów złożył burmistrz gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński.

Na czele defilady prowadzącej z Rynku na cmentarz w Brwinowie szła Orkiestra Reprezentacyjna WP, a tuż za nią kompania reprezentacyjna Straży Miejskiej m. st. Warszawy. Za nimi podążali kombatanci, harcerze, zaproszeni goście i mieszkańcy gminy Brwinów. Już po zmroku defilada dotarła na cmentarz, by w blasku zniczy uczcić pamięć spoczywających w kwaterach wojskowych żołnierzy. – W czasie przemówienia na cmentarzu w Brwinowie kilka razy łamał mi się głos... – pierwszy raz nie zwracałem się bezpośrednio do zgromadzonych mieszkańców, lecz do Bohaterów Września 1939 roku – wspomina piątkowe uroczystości burmistrz gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński. – Pamiętamy o Was, Żołnierze Wojska Polskiego 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej, 15 Pułku Piechoty „Wilki", 28 Pułku Artylerii Lekkiej oraz 72 Pułku Piechoty – walczący i przelewający krew 12 września 1939 r. na brwinowskiej ziemi. Pamiętamy o Waszym poświęceniu, odwadze i olbrzymiej daninie krwi złożonej na ołtarzu Ojczyzn. Oddajemy Wam dzisiaj cześć! – odczytywał burmistrz. Mieszkańcy Brwinowa oddali również hołd cywilom, którzy nieśli pomoc we Wrześniu 1939 roku, przekazując żywność, środki opatrunkowe i pomagając rannym. 
Chwała Bohaterom! Cześć ich pamięci!