W sobotę 8 września mieszkańcy Brwinowa tańczyli poloneza na ulicach miasta i bawili się w parku miejskim – tak rozpoczęły się obchody Dni Brwinowa.

Początkiem dorocznego święta jest od kilku lat parada miejska. W sobotę, tuż przed godziną 17. przed ratuszem przy ulicy Grodziskiej zaczęły się gromadzić pierwsze osoby. Z minuty na minutę przybywało chętnych do wzięcia udziału w trzeciej już paradzie miejskiej ulicami miasta. Nie wszyscy spodziewali się, że zostaną poproszeni o zatańczenie poloneza, jednego z najbardziej znanych polskich tańców narodowych. Początkowo słychać było nawet głosy wątpiących we własny talent taneczny, lecz gdy w pierwszej parze ruszyła do tańca dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Anna Sobczak, w ślad za nią dostojnym krokiem ruszyli także pozostali. Brwinowianie chwycili się za ręce, by przy dźwiękach chodzonego przejść całą trasę parady.

Na czele szły reprezentacje Uniwersytetu Każdego Wieku, Urzędu Gminy Brwinów, wraz z delegacją z zaprzyjaźnionej gminy Trzebiatów, oraz Gminnego Ośrodka Kultury. Barwny, radosny korowód utworzyły stowarzyszenia i kluby sportowe: UKS Kobra, KS Tennis Life, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Stowarzyszenie Projekt Brwinów i Stowarzyszenie SARNA. Silną reprezentację wystawiły również brwinowskie szkoły: ramię w ramię w paradzie stanęli nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Brwinowie oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Widoczni byli też wielbiciele zespołu Electric Light Orchestra. Wśród tańczących wyróżniały się słuchaczki brwinowskiego Uniwersytetu Każdego Wieku, które w ramach swych zajęć od kilku lat poznają i tańczą najpiękniejsze narodowe tańce z wielu krajów.

Barwny korowód przeszedł tanecznym krokiem ulicą Grodziską, wokół ronda im. Wacława Kowalskiego, tunelem pod przejazdem kolejowym, by wkroczyć do parku, gdzie czekała scena, przygotowana na występy muzyczne: zespołu Support oraz gwiazdy wieczoru – Maleo Raggae Rockers.
Zanim jednak na scenie pojawili się artyści burmistrz gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński odebrał nagrodę „Aktywne miasto”, przyznaną gminie Brwinów za działania związane z aktywizacją i promowaniem sportu. W obchodach Dni Brwinowa uczestniczyli również zaproszeni goście z miasta partnerskiego – Trzebiatowa, z którym Brwinów współpracuje od 2008 roku. Zastępca burmistrza Trzebiatowa Bogusław Barański wręczył burmistrzowi Kosińskiemu obraz z widokiem Trzebiatowa i zaprosił brwinowian do przyjazdu na trzebiatowskie czerwcowe Święto Kaszy.

Dużą atrakcją była gra o tytuł honorowego mieszkańca Brwinowa, zorganizowana z myślą o dzieciach przez Stowarzyszenie SARNA. Od razu po przekroczeniu bramy parku widać było rozłożoną grę planszową o gigantycznych wymiarach. Najmłodsi ustawiali się w kolejce, by rzucać kostkami i przeskakiwać kolejne pola, głowiąc się przy tym nad odpowiedziami m.in. o szkoły i zabytki Brwinowa lub o poszczególne sołectwa. Rysowali, bawili się słowami, układali wierszyki, takie jak ten wymyślony przez Mateusza z Biskupic: „W Żółwinie mieszkają żółwiki, takie małe jak spławiki”. Scenariusz gry, której autorkami są Anna Łukawska i Joanna Burgiełł, został zakupiony przez Fundację Batorego na potrzeby akcji Masz Głos, Masz Wybór.

Zabawa trwała do późna: najmłodsi opanowali stoiska z watą cukrową, młodzież bawiła się przed sceną, a starsi przechadzali się parkowymi alejkami, podśpiewując w rytmie reggae „Kocham Cię tak samo”, „Alibi”, czy „Dzikie serce”. Występ Maleo Reggae Rockers ściągnął do Brwinowa wielu fanów zespołu. Wieczór zakończył się w rytmie reggae, muzyki głoszącej pokój, miłość do bliźniego i pozytywne spojrzenie na świat.