Ciepłe, choć pochmurne lipcowe popołudnie oraz wypełniony melomanami salon jadalny w Stawisku  – taka była sceneria koncertu Maksymiliana Chlewińskiego, który wystąpił 6 lipca 2014 r. w ramach realizowanego przez gminę Brwinów projektu „Mniej barier”.


Gmina Brwinów realizuje dofinansowany ze środków PROW projekt „Mniej barier – ułatwienie osobom niepełnosprawnym dostępu do budynków użyteczności publicznej”. Jej partnerami są zarówno Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie, jak też Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, gdzie odbył się niedzielny koncert. Obie panie dyrektor – Anna Sobczak oraz Alicja Matracka-Kościelny – serdecznie powitały gości, którzy mimo niepewnej pogody dotarli do Stawiska. Salon jadalny Iwaszkiewiczów zapełnił się miłośnikami muzyki klasycznej. Zastępca burmistrza gminy Brwinów Jacek Janowski, który jak sam stwierdził „woli mówić z głowy i z serca”, tym razem musiał sięgnąć do przygotowanego wcześniej opracowania, które pozwoliło na dokładne zaprezentowanie szczegółów projektu „Mniej barier”. Gmina Brwinów złożyła wniosek dotacyjny na jego realizację w 2013 r. za pośrednictwem LDG Zielone Sąsiedztwo, zawierając porozumienia partnerskie z wieloma podmiotami, m.in. z instytucjami kultury i parafiami z terenu Brwinowa i Podkowy Leśnej.

Ułatwienie osobom niepełnosprawnym dostępu do budynków użyteczności publicznej – Gminnego Ośrodka Kultury w Brwinowie i jego świetlicy w Otrębusach oraz budynku OSP w Mosznie – pozostanie trwałym efektem realizacji projektu. Koncert, który dał w Stawisku niewidomy pianista Maksymilian Chlewiński, zapisze się natomiast w pamięci jego uczestników. Był ucztą dla miłośników muzyki klasycznej. Pogoda dostroiła się do repertuaru: początkowym miarowym akordom preludium e-moll Fryderyka Chopina towarzyszyły przez chwilkę krople deszczu z przelotnej chmury, która jednak nie zagościła na dłużej nad Stawiskiem. Przez godzinę gościła tam muzyka fortepianowa: preludia, walce i mazurki Chopina, a także utwory innych kompozytorów, m.in. Debussy’ego, Mozarta i Schuberta. Bardzo podobały się też znane utwory zagrane przez Maksymiliana Chlewińskiego w wersji na fortepian solo: Aria na strunie G z suity D-dur Jana Sebastiana Bacha oraz temat z „Jeziora łabędziego” Piotra Czajkowskiego.

Kto nie dotarł na koncert w minioną niedzielę, będzie miał jeszcze okazję do skorzystania z oferty kulturalnej promującej talenty osób niepełnosprawnych w ramach projektu „Mniej barier”: na kolejne wydarzenie artystyczne Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie zaprosi jesienią do swojej siedziby.

 Projekt pn. „Mniej barier – ułatwienie osobom niepełnosprawnym dostępu do budynków użyteczności publicznej” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi IV Leader, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.