W środę 12 grudnia 2012 r. w Zespole Szkół w Otrębusach wystąpił dziewczęcy chór z Czeskiej Lipy – miasta położonego w północnych Czechach. Przed publicznością zaprezentowali się też gospodarze – chór ze szkoły w Otrębusach.

Chór z Czech zatrzymał się w gminie Brwinów w drodze na koncerty na Litwie. Dziewczęta mają doświadczenie sceniczne. Występowały już w wielu krajach Europy: m.in. w Polsce, na Słowacji, w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Niemczech, Grecji, a także w RPA i USA. Ich występ w Otrębusach wzbudził zainteresowanie wielu mieszkańców. Petr Novak – dyrygent chóru podziękował za zaproszenie do gminy Brwinów i zaprosił polski chór do wspólnego śpiewania w Czechach.

Uczniowie z Otrębus przygotowani przez dyrygent Agnieszkę Witomską-Rejnowicz również wystąpili z kolędowym repertuarem: zaśpiewali kilka najpiękniejszych i najstarszych kolęd i pastorałek, przypomnieli historię jasełek i zachęcili dziewczęta z Czech do wspólnego wykonania jednej z najpiękniejszych kolęd „Cichej nocy”. Chór z Czech sprawił słuchaczom miłą niespodziankę wykonując „Przybieżeli do Betlejem” w języku polskim.

Wszyscy młodzi wykonawcy na pamiątkę wspólnego występu otrzymali od rady rodziców ZS w Otrębusach płyty z muzyką zespołu „Mazowsze”.

Organizacja wieczoru kolęd współfinansowana była ze środków gminy Brwinów. Dotację na ten cel otrzymał UKS Otrębusy.