Biblioteka Publiczna im. Wacława Wernera w Brwinowie aktywnie włączyła się w powiatową akcję propagowania głośnego czytania. W ramach II edycji akcji „Cały powiat czyta dzieciom” 4 i 5 kwietnia 2013 r. odbyły się spotkania, podczas których przedstawiciele służb mundurowych czytali dzieciom wybrane utwory Juliana Tuwima.


Wybór utworów do czytania nie jest przypadkowy, bowiem rok 2013 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Juliana Tuwima. Wspólne czytanie rozpoczęły przedstawicielki policji: sierż. Marcelina Dusińska z brwinowskiego komisariatu oraz podkom. Dorota Nowak z komendy powiatowej, które zawitały do Niepublicznego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Brwinowie. Dla grupy przedszkolaków z Otrębus, w miejscowej bibliotece, czytali strażnicy miejscy z Brwinowa: p.o. komendanta Leszek Caban oraz kierownik referatu straży miejskiej Grzegorz Janiszewski. Z kolei do Zespołu Szkół nr 1 zaproszenie przyjęła komenda powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, którą reprezentowali: st. sekc. Monika Chorłowska, mł. bryg. Lesław Pawul oraz sekc. Łukasz Zagawa.

W programie spotkania z niecodziennymi gośćmi było czytanie m.in. „Lokomotywy”, „Pana Hilarego”, „Spóźnionego słowika”, „Słonia Trąbalskiego”, „Pana Maluśkiewicza i wieloryba”, „Rzepki”, „Dwóch Michałów”, „Dżońcia”, „Zosi samosi” czy „Abecadła”. Okazało się, że utwory te są dzieciom doskonale znane. Spotkania były też okazją do zadawania pytań na temat bezpieczeństwa i pracy policji, straży miejskiej oraz straży pożarnej.

Inicjatorem i honorowym patronem akcji „Cały Powiat czyta dzieciom” jest starosta pruszkowski Elżbieta Smolińska. W inicjatywę promującą wspólne czytanie aktywnie włączyła się Biblioteka Publiczna w Brwinowie, która zorganizowała akcję głośnego czytania dla uczniów. W czwartek 18 kwietnia 2013 r. reprezentanci szkół wezmą udział w gminnym finale Konkursu Głośnego Czytania w ośrodku kultury. Na początku czerwca laureaci pojadą na finał powiatowy do Pruszkowa.