W niedzielę 29 września ponad 200 rowerzystów wzięło udział w tegorocznej Brwinowskiej Masy Krytycznej. Przejazd trasą OSP Brwinów – Parzniew – Park Miejski w Brwinowie był okazją do przypomnienia zasad bezpieczeństwa na drodze.


Relacja przygotowana przez organizatorów – Stowarzyszenie Projekt Brwinów:

W słoneczną niedzielę 29 września po raz kolejny ulicami Brwinowa przejechała Brwinowska Masa Krytyczna zorganizowana przez Stowarzyszenie Projekt Brwinów. Uczestnicy zebrali się o godz. 15.00 pod budynkiem OSP po to, by przejechać rowerami trasę z Brwinowa do Parzniewa i z powrotem do Brwinowa, do mety w Parku Miejskim. Organizatorzy rozdali 185 pamiątkowych „szprychówek”, ale sporo osób dołączyło się do przejazdu po drodze, widząc przejeżdżającą dużą kolumnę rowerzystów. Długość trasy wynosiła nieco ponad 8 km.

Rowerzyści prowadzeni przez policjanta na motorze (co stanowiło szczególnie dużą atrakcję dla dzieci, które starały się jechać w jego bezpośrednim sąsiedztwie) przejechali ul. Pruszkowską wzdłuż torów kolejowych, a następnie całą szerokością nowej drogi od ronda na skrzyżowaniu ul. Pruszkowskiej z ul. Graniczną do Parzniewa. Podobnie jak rok temu - w przypadku przejazdu BMK autostradą tuż przed jej oddaniem - także i teraz udało się SPB uzyskać wszystkie zgody i pozwolenia. W czasie postoju w Parzniewie asp. Dominika Lewandowska z Wydziału Ruchu Drogowego Powiatowej Komendy Policji w Pruszkowie najpierw przypomniała cyklistom zasady bezpiecznego poruszania się rowerem po drogach publicznych, a potem chętnie udzielała odpowiedzi na zadawane pytania.  Największym zaskoczeniem dla uczestników rajdu rowerowego była informacja, że zgodnie z przepisami rowery, podobnie jak motocykle i samochody, powinny się poruszać w ciągu dnia z obowiązkowo włączonymi światłami.


Po powrocie do Brwinowa, przejechaniu tunelu, Rynku, ul. Piłsudskiego i ul. Przejazd rowerzyści dojechali do mety w Parku Miejskim, gdzie organizatorzy zorganizowali konkurs ze znajomości przepisów ruchu drogowego, w którym najpierw wzięli udział najmłodsi, a następnie młodzież i dorośli . Uczestnicy losowali pytania, a po udzieleniu poprawnej odpowiedzi otrzymywali nagrody przygotowane przez członków Stowarzyszenia: dzwonki, zapięcia do rowerów, bidony, migające odblaski na rękę i inne. Większość uczestników otrzymała kamizelki odblaskowe, koszulki lub notesy.
Wielkie podziękowania należą się strażnikom miejskim oraz policjantom z Komisariatu w Brwinowie oraz Wydziału Ruchu Drogowego z Pruszkowa, za zapewnienie bezpiecznego przejazdu kolumny rowerzystów oraz przygotowaną pogadankę.

Brwinowska Masa Krytyczna została zorganizowana przez Stowarzyszenie Projekt Brwinów w ramach partnerskiej współpracy z Gminą Brwinów przy realizacji projektu „Rewitalizacja Parku Miejskiego w Brwinowie”. Elementami tego projektu, oprócz wykonania przez gminę kolejnego etapu rewitalizacji parku, jest też szereg innych działań propagujących bezpieczne zachowania podczas wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu.