W dorocznym rankingu samorządów ogłoszonym przez „Rzeczpospolitą” gmina Brwinów zajęła 44 miejsce w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich. W pierwszej setce rankingu znalazło się trzynaście gmin z Mazowsza.

Ranking „Rzeczpospolitej” ukazuje się od 15 lat. Wyróżniane są gminy i miasta, które najbardziej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia. – Coraz więcej samorządów ma kłopoty z poziomem zadłużenia, spadają wydatki inwestycyjne. Jest coraz trudniej. Tym większy podziw trzeba mieć dla tych, którzy w tych trudnych czasach rozwijają się, zwiększają dochody i poprawiają poziom życia swoich mieszkańców – podsumował ogłoszenie wyników Paweł Jabłoński, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”.

Kapituła rankingu oceniała m.in. dynamikę wzrostu dochodów i wydatków gmin, wartość pozyskanych środków unijnych, wydatki na inwestycje i ochronę środowiska. Gminy, które zakwalifikowały się do drugiego etapu były pytane także o dofinansowanie organizacji pozarządowych, wyniki testu szóstoklasistów i współpracę z jednostkami pomocniczymi.

Wysokie miejsce Brwinowa jest sukcesem. – W ubiegłorocznej edycji rankingu za 2010 rok nie znaleźliśmy się wśród wyróżnionych samorządów. W tym roku przebojem wdarliśmy się do pierwszej setki – skomentował tegoroczne wyniki burmistrz Arkadiusz Kosiński.