W 2007 r. podczas białego szkwału na Mazurach Paweł Bożym z Żółwina, gm. Brwinów, udowodnił, że strażak jest gotowy do pomocy w każdych okolicznościach. Narażając swoje życie, uratował kilkoro żeglarzy. Jego bohaterstwo doceniono w tym roku w organizowanej przez Bank BPH, TVN i Onet akcji „Zwykły bohater”. 
 
Mimo upływu lat pamięć o mazurskim białym szkwale jest ciągle żywa, a opis akcji ratunkowej nie stracił nic ze swego dramatyzmu: „Gdy na Jeziorze Dargin gwałtowna nawałnica przewróciła oddalony o setki metrów od brzegu jacht, Paweł Bożym wypatrzył przez lornetkę trzymających się rozpaczliwie kadłuba, miotanych falami ludzi. Nie zawahał się ani chwili. Mimo szalejącej burzy i wysokich fal Paweł wypłynął motorówką, by ratować rozbitków. Wciągając ich do łodzi, Paweł dowiedział się, że pod pokładem przewróconego jachtu są jeszcze dwie kobiety, które same nie mogą się stamtąd wydostać. Wrócił więc na brzeg, zebrał sprzęt do nurkowania i ponownie popłynął do jachtu. Dotarł do nich przez plątaninę lin i żagli – podał im aparat tlenowy, a następnie pomógł obu dziewczynom wypłynąć na powierzchnię. Kiedy przypłynęli ratownicy WOPR, mogli zająć się poszukiwaniem innych rozbitków na jeziorze, gdyż dziewczyny były już bezpieczne.”

W 2008 r. prezydent RP Lech Kaczyński przyznał Pawłowi Bożymowi Medal za Ofiarność i Odwagę. Bohaterska akcja ratunkowa stała się podstawą do zgłoszenia do konkursu „Zwykły Bohater”. Spośród tysięcy nadesłanych historii, mówiących o bohaterstwie, uczciwości i inicjatywie „zwykłych bohaterów” jury – w którym zasiadali Bożena Walter, Ewa Drzyzga, Henryka Krzywonos, Lidia Maćkowska i Szymon Hołownia – wybrało dziewięcioro finalistów.

O zwycięstwie Pawła Bożyma w kategorii przesądziło głosowanie SMS-owe zakończone w czasie finału akcji 2 grudnia. Do jego rąk trafiła statuetka Fair Play oraz nagroda pieniężna ufundowana przez Bank BPH.