Badanie mammograficzne to najskuteczniejsza metoda wykrywania wczesnych objawów raka piersi. W piątek 9 października 2015 r. mammobus stanie przy Urzędzie Gminy Brwinów.
 
Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. LUX MED Diagnostyka zaprasza panie w dwóch grupach wiekowych na bezpłatne badania mammograficzne:
- dla pań w wieku 50-69 lat badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest bezpłatne, refundowane kobietom co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

- dla pań w wieku 40-49 lat i 70-75 lat badania są bezpłatne w ramach projektu  „Poprawa dostępności i jakości usług medycznych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” współfinansowanego z funduszy EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Wymagane jest skierowanie od lekarza dowolnej specjalizacji.

Na badania w ramach obu programów konieczna jest wcześniejsza rejestracja pod nr tel. 58 666 2 444.

Mammografia trwa kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich –  dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ emitowane promieniowanie jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala ono na rozpoznanie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w początkowym etapie rozwoju. Wczesne wykrycie istotnie zwiększa szansę wyleczenia.